تبدیل و مبدل HDMI به VGA چیست و چه کاری انجام می دهد؟

اشتراک گذاری در اسکایپ
اشتراک گذاری در تلگرام
اشتراک گذاری با ایمیل
اشتراک گذاری در واتساپ
تبدیل HDMI به VGA چیست

تبدیل و مبدل HDMI به VGA چیست و چه کاری انجام می دهد؟

تبدیل و مبدل HDMI به VGA چیست و چه کاری انجام می دهد؟ در گذشته رایج ترین نوع پورت خروجی و ورودی ، VGA بود. که به شما اجازه می داد کامپیوتر خود را به مانیتورها یا ویدیو پروژکتور ها متصل کنید. با پیشرفت تکنولوژی ، پورت و کابل HDMI ساخته شد. که امکان تراکم پیکسلی بیشتر و رنگ های بهتری را فراهم کرد. اکثر دستگاه های تصویری جدید دارای پورت HDMI هستند. اما این بدان معنا نیست که دستگاه های قدیمی تر یا دستگاه هایی که دارای پورت VGA هستند ، منسوخ شده اند.

با استفاده از تبدیل HDMI به VGA (HDMI TO VGA Converter) می توانید رایانه یا دستگاه تصویری جدید خود را به نمایشگر ها یا ویدیو پروژکتورهایی که فقط دارای پورت VGA هستند ، متصل کنید. همچنین در حالت برعکس آن یعنی با استفاده از تبدیل VGA به HDMI (VGA TO HDMI Converter) می توانید رایانه یا دستگاه تصویری قدیمی خود را به مانیتورها یا ویدیو پروژکتورهای جدیدتر که دارای پورت HDMI هستند ، وصل کنید. دلایلی وجود دارد که ممکن است بخواهید از این تبدیل ها استفاده کنید و این موارد عبارتند از:

  • برای بازی کردن با دستگاه های قدیمی
  • برای نمایشگرهای قدیمی
  • برای ویدیو پروژکتورهای قدیمی و ویرایش فیلم

قبل از اینکه به اصل مطلب بپردازیم بیاید کمی در مورد این فناوری ها صحبت کنیم.

HDMI چیست؟

VGA سال های زیادی به عنوان استاندارد رایج مورد استفاده قرار می گرفت. با این حال ، DVI (digital visual interface)  سرانجام در اواخر دهه 1990 ایجاد شد تا به عنوان یک استاندارد صنعتی عمل کند. این استانداردبا رابط VGA سازگار بود و می توانست با دستگاه های آنالوگ و دیجیتال کار کند. در حالی که بیشتر برای اهداف نمایش ، مانند مانیتورهای رایانه استفاده می شد ، اما با پخش کننده های DVD و تلویزیون  ها نیز مرتبط بود. با این حال ، DVI صدا را انتقال نمی داد. با محبوبیت بازی های ویدئویی ، انتقال صدا اهمیت بیشتری پیدا کرد.

و این امر منجر به اختراع کانکتور HDMI در اوایل دهه 2000 شد. که امروزه پرکاربردترین فناوری است. تقریباً همه دستگاه ها حال حاضر دارای پورت HDMI هستند. اما اگر هنوز سیستم آنالوگ دارید ، ممکن است پیدا کردن صفحه نمایش یا دستگاهی که به شما امکان اتصال را دهد ، دشوار باشد. راه حل مناسب برای ادامه استفاده از برخی از دستگاه های جدید ، تهیه یک تبدیل مناسب VGA به HDMI می باشد.

تبدیل و مبدل HDMI به VGA چیست و چه کاری انجام می دهد؟

مبدل یا آداپتور HDMI به VGA (HDMI to VGA converter) به شما امکان می دهد که کامپیوتر خود را به ویدیو پروژکتور یا نوع دیگری از نمایشگرها وصل کنید. این مبدل ها قابل حمل می باشند و در برخی از مبدل ها یک تراشه اضافی نصب شده است تا عملکرد بین دو دستگاه را بهبود بخشد. و معمولا با برق 5 ولت کار می کنند. که براحتی می توان این برق را از پورت usb تامین کرد. این مبدل ها زمانیکه دستگاه های متصل به هم دو نوع رزولوشن مختلف را اجرا می کنند، مفید می باشند. هنگام خرید تبدیل مهم است که به خاطر داشته باشید که VGA صدا را منتقل نمی کند. جهت انتقال صدا بایستی تبدیلی تهیه کنید که قابلیت انتقال صدا را نیز داشته باشد.

3 دلیل اصلی برای استفاده از تبدل و مبدل HDMI به VGA

بسته به نوع دستگاهی که دارید ، می توانید از مبدل HDMI VGA برای اهداف مختلفی استفاده کنید. چه به دنبال بازی کردن با رایانه قدیمی بر روی صفحه نمایش بزرگتر و بهتر هستید یا می خواهید رایانه خود را به صفحه نمایش قدیمی متصل کنید. این نوع آداپتور ها می توانند به شما کمک کنند. در ادامه برای پاسخ به این سوال که تبدیل و مبدل HDMI به VGA چه کاری انجام می دهد و چیست دلایل و مثال هایی آورده شده است.

برای بازی

با بهتر شدن کارت های گرافیک ، برخی از مانیتور ها کارایی خود را از دست می دهند. این بدان معنا نیست که نمی توانید از بازی در نمایشگرهای قدیمی خود لذت ببرید. هنوز می توانید برخی از بازی های مورد علاقه خود را در این دستگاه ها انجام دهید. اکثر کنسول ها ، برای اتصال به نمایشگرهای قدیمی به مبدل نیاز دارند. اگر کنسول شما از کابل های RCA استفاده می کند ، به طور کلی به مبدل متفاوتی نیاز خواهید داشت. در هر صورت ، شما بایستی رزولیشن صفحه نمایش خود را بدانید تا مطمئن شوید که کیفیت ویدیوی شما به خاطر تبدیل خراب نمی شود.

اکثر رایانه های شخصی و کنسول های بازی می  توانند حداقل تا 1080p را پوشش دهند ، در حالی که برخی دیگر تا دو برابر آن را نیز پوشش می دهند. این می تواند مهم باشد زیرا برخی از نمایشگرهای قدیمی ممکن است تا رزولوشن 720p نمایش دهند. پس از تعیین نوع آداپتور مورد نظر برای استفاده از کنسول خود ، بهتر است که مشخصات کنسول و صفحه نمایش خود را جستجو کرده تا از سازگاری رزولوشن اطمینان حاصل کنید. هنگام اتصال ، هر دو دستگاه خود را روشن نگه دارید تا صفحه نمایش شما بتواند با سیگنال خروجی از کنسول بازی ، خود را مطابقت دهد.

برای نمایشگرهای قدیمی تر

اگر می خواهید مانیتور قدیمی یا تلویزیون خود را به لپ تاپ متصل کنید. به احتمال زیاد به یک آداپتور HDMI به VGA نیاز دارید. همچنین ، یک دستگاه قدیمی را می توان از طریق آداپتور به صفحه نمایش جدیدتر متصل کرد. بررسی سازگاری هنگام کار با نمایشگرهای قدیمی بسیار مهم است. این امر به ویژه در مورد رزولوشن بسیار مهم تر است. زیرا اگر رزولوشن تصویر به درستی مطابقت نداشته باشد ، ممکن است هنگام بازی یا تماشای فیلم ها ، تصاویر دچار خرابی شوند.

این موضوع با نرخ تازه سازی (monitor refresh rate) نمایشگر شما تعیین می شود. که هنگام اتصال دستگاه به صفحه نمایش قدیمی باید به آن توجه کرد. همچنین باید به خاطر داشته باشید که طیف های رنگی بین VGA و HDMI متفاوت است. که می تواند منجر به تولید رنگ های متفاوت شود. حتی با وجود یک آداپتور با کیفیت ممکن است تصاویر دقیقاً مانند لپ تاپ به صفحه نمایش دیگر انتقال نیابد.

برای ویدیو پروژکتور

امروزه اکثر لپ تاپ ها دیگر پورت VGA را به عنوان گزینه اتصال ندارند. با این حال ، امکان انتقال تصویر از رایانه به ویدیو پروژکتور با مبدل های HDMI به VGA وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید