15 مشکل رایج ویدیو پروژکتور

اشتراک گذاری در اسکایپ
اشتراک گذاری در تلگرام
اشتراک گذاری با ایمیل
اشتراک گذاری در واتساپ
مشکلات-رایج-ویدئو-پروژکتور

15 مشکل رایج ویدیو پروژکتور

مشکل رایج ویدیو پروژکتور ،ویدیو پروژکتور ها کاربرد های فراوانی دارند و در موارد بسیاری قابل استفاده هستند. رایج ترین آن ها ، ارائه در کلاس ها و جلسات، تماشای فیلم در خانه و انجام بازی های متعدد می باشد.  تمامی موارد عنوان شده میتواند با یک خرابی کوچک در پروژکتور شما ، غیر قابل اجرا باشند. از این رو، به عنوان شخصی که زیاد از ویدیو پروژکتور استفاده میکند، لازم است یک سری اطلاعات در مورد رفع نقص پروژکتور ها بدانید. بدین ترتیب هر بار که با یک مشکل کوچک روبرو شوید نیازی به تماس با یک تعمیرکار را ندارید. لازم به ذکر است، با کمی اطلاعات در مورد مشکلات رایج پروژکتور ها، شما در بسیاری از موارد می توانید هزینه های خود را کمتر کرده و برای مشکلات جزئی به تکنسین ها مراجعه نکنید. به همین دلیل ما در تیم فنی نو اندیشان عصر دیجیتال برخی از نکات و ترفند های ضروری که برای رفع مشکل پروژکتور خود به آنها نیاز دارید را گردآوری کرده­ایم.

مشکلات رایج ویدیو پروژکتور

مواردی که شما با آنها مواجه می شوید فقط علائمی از مشکلات پروژکتور شما هستند. با این وجود این علائم می تواند به شما در یافتن مشکل و رفع آن کمک کنند. ما به ترتیب این علائم را بررسی میکنیم و در عین حال، موثرترین روش برای عیب یابی هر مشکل را نیز به شما می گوییم. همچنین، در بعضی از موارد پیش رو، روش های رفع ایراد ممکن است یکسان باشد و از این جهت شما ممکن است کمی تکرار در بعضی بخش ها مشاهده کنید.

مشکلات-رایج-دیتا-پروژکتور

1 – ویدیو پروژکتور بیش از حد گرم می شود

یکی از علائمی که احتمالاً در طول استفاده از پروژکتور مشاهده خواهید کرد، گرم شدن بیش از حد بدنه است. در چنین شرایطی پروژکتور یک پیغام هشداری برای شما رو صفحه نمایش می­دهد و یا بدون نمایش هیچ پیغامی خاموش می شود. این امر برای محافظت از قطعات داخلی پروژکتور انجام می پذیرد. یکی دیگر از دلایل خاموش شدن پروژکتور می تواند این باشد که گرما به بعضی از قطعات داخلی آسیب رسانده و دیگر قادر به کار نیست، ولی طبیعتا قبل از این اتفاق پروژکتور به شما تعداد زیادی پیغام هشدار داده است. همچنین به دلایلی ممکن است صدای فن پروژکتور شما زیاد باشد که این نیز می تواند نشانگر بیش از حد بودن دمای داخلی پروژکتور باشد و بهتر است بررسی شود. اگر دمای پروژکتور بالا بود شما حتما باید به رفع این مشکل بپردازید. برای انجام این کار، پروژکتور را خاموش کرده، منتظر سرد شدن آن بمانید و سپس مراحل زیر را انجام دهید. اولین مورد این است که دستگاه را از پنجره یا از هر جایی که نور مستقیم خورشید یا منبع گرما به آن برسد، دور کنید. در واقع میتوان گفت این مورد شاید اصلی ترین دلیل خرابی دستگاه شما باشد. و در مرحله بعد، می تواند برخی از اجزای داخلی پروژکتور را تمیز کنید. این امر در مواردی خیلی تاثیر گذار است که متوجه کار بیش از حد فن شده باشید. ابتدا مجرا ها و فیلتر های پروژکتور را بررسی کنید تا از مسدود نبودن آنها توسط گرد و غبار مطمئن شوید. مسدود بودن فیلتر ها باعث می شود فن انرژی بیشتری برای در جریان قرار دادن هوا صرف کند و این امر موجب کار  بیش از حد فن میشود. به این ترتیب، تمیز کردن فیلتر پروژکتور میتواند مشکل شما را تا حد زیادی حل کند. اگر با وجود گرم شدن پروژکتور صدای فن را نمی­شنوید ، می تواند به این دلیل باشد که فن شما آسیب دیده و ناچارا باید آنرا تعویض و یا جهت سرویس به مراکز تخصصی تعمیرات ویدیو پروژکتور ارسال کنید.

2 – ویدیو پروژکتور روشن نمی شود

مشکل دیگری که ممکن است با آن مواجه شوید روشن نشدن لامپ پروژکتور است. این می تواند نشان دهنده یک مشکل کوچک باشد که می توانید با کمی اطلاعات آن را برطرف کنید.  با این حال، در موارد معدودی، پروژکتور ممکن است کاملا خراب باشد، و شما باید یک پروژکتور جدید بخرید و یا آن را به دست تعمیرکار بسپارید. همیشه فرض کنید مشکل به وجود آمده مشکل کوچک و قابل رفع است تا زمانی که اطلاعات دقیق تر از قابل تعمیر نبودن دستگاه داشته باشید . فرآیند عیب یابی خود را با بررسی تمام اتصالات شروع کنید. این ها شامل سوکت، کابل برق، کابل های تصویر و در نهایت، پورت های ویدیو پروژکتور و دستگاه های ورودی است. در بعضی از موارد ممکن است کابل برق شما از پریز جدا شده باشد و یا سوکت شما دچار مشکل شده باشد که با رفع آن، مشکل روشن نشدن پروژکتور شما نیز حل میشود. دلیل دیگر این مشکل میتواند از باطری کنترل شما باشد که با یک تعویض ساده باطری مشکل شما حل میشود. در مرحله بعد، می توانید تایمر لامپ پروژکتور را ریست کنید. روند انجام این کار برای پروژکتورهای مختلف متفاوت است و ممکن است مجبور شوید برای راهنمایی به کتابچه راهنمای پروژکتور مراجعه کنید. قابل ذکر است در تعمیر اکثر پروژکتور ها شما نیاز به انجام روش آزمون و خطا ندارید. چون اغلب آنها چراغ های نشانگری دارند که در امر یافتن مشکل به شما کمک میکنند و میتوانید با مراجعه به دفترچه راهنما کار خود را آسان کنید. در نهایت اگربا انجام روش های ذکر شده به نتیجه نرسیدید ،می توانید با کارشناسان فنی ما ارتباط بگیرید یا اینکه فرم تعمیرات را در صفحه تعمیر و خدمات ویدیو پروژکتور سایت پر کنید تا کارشناسان ما راهنمایی های لازم را خدمت شما ارایه بدهند.

مشکل رایج دیتا پروژکتور

3 – ویدیو پروژکتور خاموش نمی شود

در بعضی از موقعیت ها ممکن است پروژکتور شما خاموش نشود که این مشکل معمولا به دلیل ضعیف بودن باطری های کنترل شما میباشد و با تعویض باطری ها رفع میگردد. درحالیکه در بعضی موارد ممکن است دکمه روشن و خاموش دستگاه دچار مشکل باشد و یا اینکه مین برد ویدیو پروژکتور خراب شده باشد که درهر دو حالت نیاز است پروژکتور باز شود تا به صورت دقیق تری بررسی شود. به شدت توصیه می شود که اگر با مسائل الکترونیکی آشنا نیستید ، از یک تکنسین برای باز کردن پروژکتور استفاده کنید. هرچند این امر هزینه بر است ولی اگر در باز کردن پروژکتور درست عمل نکنید ممکن است باعث صدمه بیشتر به ویدیو پروژکتور و پرداخت هزینه بالاتری شوید.

4 – ویدیو پروژکتور روشن می شود و بلافاصله خاموش می شود 

همچنین ممکن است با موقعیتی روبرو شوید که در آن پروژکتور شما روشن شده ولی تقریبا بلافاصله خاموش میشود. حالتی مشابه زمانی است که دستگاه روشن نمیشود. در این حالت ابتدا به بررسی وضعیت اتصالات و کابل ها بپردازید. اگر سیم برق، کابل اتصال و پورت های مربوطه همگی در وضعیت خوبی قرار دارند، می توانید وضعیت فن ها را بررسی کنید. اگر فن چرخش نداشته باشد امکان داغ شدن دستگاه و خراب شدن قطعات آن وجود دارد و پروژکتور برای جلوگیری از این اتفاق اجازه روشن ماندن را نمی دهد. اگر مشکل از فن بود بایستی پروژکتور باز شود و فن معیوب ، سرویس یا تعمیر و در غیر این صورت تعویض شود . در بعضی موارد نیز این حالت بر اثر ضعیف بودن لامپ دستگاه اتفاق می افتد و زمان تعویض آن فرا رسیده است.

5 – پروژکتور روشن است ولی تصویری وجود ندارد

در بعضی موارد ممکن است شما متوجه شوید که با وجود روشن بودن پروژکتور، تصویری نمایش داده نمی شود. اولین اقدامی که باید انجام دهید، بررسی اتصال درست تمامی کابل ها است. به طور مثال کابل VGA  یا HDMI. اگر این کابل ها به درستی متصل هستند و کار میکنند مشکل از جای دیگری است. بررسی کنید که آیا درپوش لنز ویدیو پروژکتور را برداشته اید یا خیر. همچنین مطمعئن شوید شی ای مسیر تصویر را مسدود نکرده باشد. یکی دیگر از دلایل این موضوع میتواند ناشی از ایراد در خروجی دستگاه ارسال کننده تصویر به ویدیو پروژکتور باشد. شما همچنین می توانید پروژکتور را با دستگاه های ورودی دیگری امتحان کرده تا از سالم بودن آن مطلع شوید. فایل های ورودی به پروژکتور نیز مهم هستند. ممکن است شما در حال نمایش فایلی باشید که فرمت آن با پروژکتور سازگار نیست. این مشکل با تغییر رزولوشن ورودی میتواند حل شود. برای اطلاع از فایل های قابل اجرا توسط پروژکتور میتوانید به دفترچه راهنمای آن مراجعه کنید.

همچنین از خودتان بپرسید: آیا از ورودی مناسب استفاده میکنم؟ گاهی ممکن است ورودی خود را به VGA زده باشید ولی پروژکتور را روی HDMI تنظیم کرده باشید. پس با چرخش در بین گزینه های ورودی مطمعئن شوید در انتخاب خود اشتباه نکرده اید.

اگر هر یک از پورت های پروژکتور آسیب دیده باشد، میتوانید از روش های اتصال جایگزین استفاده کنید. بعضی از پروژکتور ها از یک ورودی بیشتر از یک درگاه دارند که میتوان در صورت خرابی یک درگاه از دیگری استفاده کرد.اگر از لپتاپ برای انتقال تصویر استفاده میکنید، میتوانید با استفاده از کلید fn روی کیبورد و کلید مانیتور (معمولا f4) استفاده کرده یا با فشردن همزمان دکمه های ویندوز و P ، و انتخاب گزینه duplicate  به لپتاپ دستور دهید تصویر را علاوه بر مانیتور خود به پروژکتور نیز ارسال کند. یکی دیگر از دلایل میتواند وجود گرد و غبار فراوان روی لنز باشد که مانع پخش تصویر میشود و روش حل آن تمیز کردن لنز است. و آخرین مشکل ساده که ممکن است رخ داده باشد این است که پروژکتور هنوز در حالت آماده به کار (standby) است که با یک خاموش و روشن کردن ساده حل میشود.

مشکلات پیچیده تر میتواند شامل این باشد که برد درایور لامپ (بالاست) که برق لامپ پروژکتور را تامین میکند دچار مشکل شده و کار نمیکند. در اغلب موارد علت اصلی روشن نشدن ویدیو پروژکتور ، پایان یافتن عمر لامپ آن می باشد . در این حالت می توانید با مراجعه به صفحه لیست انواع لامپ ویدیو پروژکتور سایت، مدل پروژکتور خود را وارد کرده تا از مدل و قیمت لامپ دستگاه خود مطلع شوید.  در هر دو صورت بالا شما نیاز به تعویض قطعات داخلی دارید و پیشنهاد می شود از یک متخصص برای این کار کمک بگیرید.

قسمتی از تصویر پخش می شود
قسمتی از تصویر پخش می شود

6 – قسمتی از تصویر پخش می شود

اگر تمام تصویر ارسالی از کامپیوتر را مشاهده نمی کنید، این مشکل احتمالا به دلیل نا هماهنگی بین رزولوشن ارسالی از کامپیوتر و رزولوشن قابل پخش توسط پروژکتور می باشد. اگر بتوانید بیشترین رزولوشن قابل پخش توسط پروژکتور را پیدا کنید و ورودی خود را با آن هماهنگ کنید، به احتمال زیاد مشکل شما حل خواهد شد. در چنین مواردی پروژکتور هایی با رزولوشن بالا پیشنهاد می شود که با همچنین مشکلاتی روبرو نمی شوند. معمولا رزولوشن پروژکتور در دفترچه راهنمای آن گفته می شود. همچنین ممکن است تصویر توسط پروژکتور بزرگنمایی شده باشد که با استفاده از کلید های روی کنترل به راحتی قابل تغییر است و شما میتوانید تصویر را به درستی مشاهده کنید.

7 – کیفیت پایین تصویر

یکی دیگر از مشکل رایج ویدیو پروژکتور ، کیفیت تصویر دریافتی توسط پروژکتور نیز ممکن است پایین و غیر قابل مشاهده باشد. برخی از مشکلات احتمالی می تواند محو بودن تصویر، وجود سایه ها و یا نقاط قابل تشخیص در تصویر دریافتی باشد. هنگام مشاهده تصاویر محو شده و یا همراه با سایه، مشکل معمولا مربوط به تنظیمات تصویر است. قسمت هایی همانند رزولوشن، بزرگنمایی، روشنایی و یا اختلاف سیاه سفیدی تصویر میتواند با تغییری جزئی به شما تصویری بدون اشکال و سایه بدهد. به خاطر داشته باشید تغییرات تنظیمات را باید هم در پروژکتور و هم در رایانه ورودی اعمال کنید. در بعضی موارد این مشکل میتواند به دلیل این باشد که عمر لامپ شما در حال اتمام است و نیاز به تعویض دارد ,  در بعضی موارد ممکن است مشکل از پروژکتور نباشد و نور زیاد فضا موجب به وجود آمدن این مشکل باشد که با تنظیمات نور محیط به راحتی قابل رفع است. هنگامی که نقاط و خطوط اضافی روی صفحه میبینید. مشکل میتواند از اتصالات بین پروژکتور و دستگاه متصل به آن باشد. چک کردن سیم ها و اتصالات میتواند این مشکل را به احتمال زیاد حل کند. اگرنقاط و خطوط اضافی همچنان باقی ماندند، مشکل جدی تر است و در پروژکتور های تکنولوژی DLP ، می تواند مربوط به چیپ میکرو آینه دیجیتال (DMD) و در پروژکتور های تکنولوژی 3LCD مربوط به خرابی ال سی دی ها باشد. در چنین مواردی برای رفع مشکل نیاز به تعویض این قطعات دارید. مجددا به دلیل حساسیت این کار حتما برای تعویض به یک تکنسین مراجعه کنید. اگر میخواهید عمر DMD خود را افزایش دهید ، هر جند وقت یک بار فیلتر های پروژکتور خود را تمیز کنید و مطمئن شوید که پروژکتور حتی الامکان از گرد و غبار و گرما به دور باشد. همچنین برای  سرویس سالانه و تعویض خمیر سیلیکون چیپ DMD  ، دستگاه خود را به مراکز معتبر تعمیرات تخصصی ویدیو پروژکتور ارسال کنید. در اغلب اوقات کیفیت پایین تصویر مربوط به گرد و غبار و کثیف بودن تونل اپتیک پروژکتور می باشد. در این حالت با انجام سرویس تخصصی ، دستگاه کیفیت مطلوب خود را بدست می آورد.

8 – رنگ های نا متعارف

یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است با آن روبرو شوید رنگ های غیر معمول در تصویر هستند. اگر با چنین موردی مواجه شدید در ابتدا کابل VGA خود را ( اگر از VGA استفاده میکنید ) بررسی کنید. در صورت مشاهده خرابی در کابل آنرا رفع کرده یا تعویض کنید. در بعضی موارد سرویس نشدن به موقع دستگاه باعث افزایش گرد و غبار داخل تونل اپتیک می شود و لکه های رنگی در تصویر پروژکتور نمایان می شوند.

در اغلب مواقع ایراد بوجود آمده ، دو دلیل میتواند داشته باشد:

خرابی چرخ رنگ پروژکتور (کالرویل) و دیگری خرابی لامپ که در هر دو مورد نیاز به تعویض قطعه خراب است. پیشنهاد ما کمک گرفتن از تکنسین متخصص جهت تشخیص دقیق ایراد می باشد.

9 – صفحه نمایش لبه های رنگی دارد

مشکل دیگری که ممکن است در استفاده روزمره از پروژکتور ها به آن برخورد کنید ، رنگی شدن لبه های تصویر پروژکتور است. این مشکل معمولا در پروژکتور های LCD اتفاق میافتد و دلیل آن تنظیم نبودن ال سی دی ها می باشد. جهت مشاوره و اطلاع از هزینه های تعمیرات با تیم فنی ما در نو اندیشان عصر دیجیتال تماس بگیرید.

10 – ورودی های پروژکتور کار نمیکنند

در بعضی مواقع ممکن است پورت های ورودی پروژکتور به درستی کار نکنند. ابتدا تمامی پورت ها را با دقت بررسی کرده و مطمان شوید که تنظیمات پورت ورودی روی پروژکتور با پورت مورد استفاده یکسان باشند. به طور مثال اگر از پورت HDMI استفاده می کنید، تنظیمات پروژکتور نیز باید روی ورودی HDMI تنظیم شود. همچنین از سلامت تمامی کابل های خود مطمان شده و در صورت لزوم کابل خود را عوض کنید و دوباره بررسی کنید. اگر هنوز با همین مشکل روبرو هستید ، پیشنهاد می شود که با یک دستگاه ورودی و کابل دیگر نیز تست کنید تا از سلامت یا خرابی پورت پروژکتور خود اطمینان حاصل کنید. اخرین مرحله در رفع این خطا میتواند ریست کردن پروژکتور و دستگاه ورودی باشد و اگر هنوز هم مشکل قبل را داشتید به احتمال زیاد ایراد از مین برد دستگاه است.

11 – پروژکتور در حال چشمک زدن است

بهترین راه بررسی دفترچه راهنما است. در دفترچه راهنما شما دلیل هر یک از چشمک های پروژکتور را متوجه می شوید. در ادامه تعدادی از مشکلات معمول که چشمک زدن پروژکتور به شما نشان می دهد را بیان میکنیم: یکی از این دلایل میتواند بیش از حد گرم شدن پروژکتور باشد که در ابتدای مقاله توضیحاتی در این رابطه در اختیار شما قرار داده ایم. چراغ چشمک زن میتواند به شما این اخطار را نیز بدهد که لامپ دستگاه قدیمی است و نیاز به تعویض دارد. همچنین این چراغ چشمک زن میتواند به منظور این باشد که دستگاه در حالت آماده به کار بوده و پروژکتور روشن است.

12 – صدای پروژکتور قطع است

تماشا کردن برنامه های تلویزیونی، فیلم ها و مسابقات ورزشی بدون صدا لذت بخش نمی باشد. به همین دلیل است که در بعضی پروژکتور ها بلندگو هایی برای این امر تعبیه شده است. ممکن است در برخی موارد شما با قطعی صدای این بلندگو ها مواجه شوید که دلایل آن به شرح زیر می باشد. اولین دلیل می تواند این باشد که صدای پروژکتور شما کم است یا آن را بیصدا کرده اید که با چند کلیک ساده قابل رفع است. همچنین بهتر است صدای دستگاه ورودی را نیز بررسی کنید تا از زیاد بودن آن مطمعا شوید. در مرحله بعد اتصالات صوتی خود از قبیل کابل AUX را بررسی و از درستی آنها مطمان شوید. اگر از کابل HDMI برای انتقال تصویر استفاده می کنید ، در حالت عادی صدا به همراه تصویر به پروژکتور منتقل می شود و نیازی به کابل جداگانه برای انتقال صدا نمی باشد. بعضی از رایانه های MAC از کابل HDMI پشتیبانی نمی کنند. اگر رایانه شما هم از همین نوع بود باید کابل های دیگری همانند کابل Display استفاده کنید.

13 – پروژکتور صدای زیادی تولید میکند

جدا از بلندگو ها، مشخص ترین خرابی که ممکن است منجر به ایجاد صدای زیاد شود ، فن پروژکتور است. همانطور که قبلا هم گفته بودیم اگر فیلتر ها و خروجی های هوا مسدود باشند، فن دستگاه برای در گردش نگه داشتن هوا انرژی بیشتری صرف کرده و صدای بیشتری نیز تولید می کند.جدا از این، گرد و خاکی بودن خود فن نیز میتواند دلیلی برای ایجاد این صدا باشد. شما میتوانید با تمیز کردن فن و مجرا های خروجی هوا این مشکل را حل کنید.استفاده از دستگاه باد و یا جارو برقی روش خوبی برای تمیز کردن پروژکتور نیست ، زیرا تمامی گرد و خاک دستگاه را به داخل تونل اپتیک هدایت کرده و کیفیت تصویر پروژکتور را بسیار پایین می آورد. شما می توانید هنگام تمیز کاری فن ، آن را یک بررسی نیز بکنید و در صورت خرابی فن را عوض کنید. پیشنهاد اکید ما این است که در صورت آشنا نبودن به مسایل فنی الکترونیک از یک متخصص در این زمینه کمک بگیرید. یکی دیگر از این دلایل می تواند این باشد که شما از دستگاه به طور مداوم استفاده کرده اید و فن برای جلوگیری از داغ شدن دستگاه به شدت در حال کار است و می توانید با خاموش کردن دستگاه ، اجازه خنک شدن را به آن بدهد. سپس اگر دو مرتبه آن را روشن کنید صدای اضافی ای نیز شنیده نمی شود.

ویدیو پروژکتور توسط ویندوز 10 تشخیص داده نمیشود

14 – ویدیو پروژکتور توسط ویندوز 10 تشخیص داده نمیشود

پروژکتور شما ممکن است در ابتدا به ویندوز متصل نشود و ابتدایی ترین کار این است که درایور های ویندوز خود را آپدیت کنید. در نهایت می توانید از ویندوز بخواهید که این مشکل را برای شما بررسی و حل کند. برای این کار شما به بخش Troubleshooter رفته و به رایانه اجازه دهید مشکل را پیدا کرده و شما را در رفع آن راهنمایی کند. اگر پروژکتور به ویندوز شما وصل بود و بعد از انجام آپدیت دیگر شناخته نشد دلیل آن درایور های جدید است که شما می توانید با برگرداندن آنها به تنظیمات و نسخه قبلی از پروژکتور خود لذت ببرید.

15 – ریموت کنترل کار نمی کند

یکی از دلایل نگرانی شما می تواند کار نکردن یا درست کار نکردن ریموت کنترل باشد. با توجه به این موضوع، بیش از 75 درصد مواقع این مشکلات میتواند با تعویض باتری حل شود. در بعضی موارد ممکن است که فقط باتری ها به طور مناسب در جای خود قرار نگرفته باشند. مورد دیگر اینکه بیشتر ریموت ها این امکان رو ندارند که شما از یک اتاق دیگر بخواهید از آنها استفاده کنید. بعضی از ریموت ها لازم است که در یک مسیر بی مانع با پروژکتور باشند تا کار کنند. همچنین، محدوده ای که ریموت ها میتوانند کار بکنند معلوم است و دورتر از آن محدوده ممکن است به درستی کار نکنند. سیگنال های اطراف نیز میتواند باعث بد کار کردن ریموت کنترل شود. وسایل دیگری که در اطراف پروژکتور هستند، نور های داخل اتاق و یا حتی نور افتاب می توانند باعث خطا شوند. دستگاه های مشکوک به خطا را از اتاق خارج کنید و نور اتاق را برای استفاده از ریموت و پروژکتور مناسب کنید. در بعضی موارد، ممکن است یک دکمه در ریموت گیر کرده باشد و باعث شود پروژکتور به حالت خاموش برود. در این موارد شاید فکر کنید که ریموت خراب است اما تنها کاری که لازم است انجام دهید رها سازی دکمه گیر کرده است. در صورتی که تمام موارد بالا را چک کردید و هنوز مشکل حل نشد، میتونید به دنبال یک ریموت جدید برای پروژکتور خود بگردید.

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید