مقایسه زوم دیجیتال و اپتیکال در ویدیو پروژکتورها

اشتراک گذاری در اسکایپ
اشتراک گذاری در تلگرام
اشتراک گذاری با ایمیل
اشتراک گذاری در واتساپ
تفاوت-زوم-اپتیکال-و-دیجیتال

مقایسه زوم دیجیتال و اپتیکال در ویدیو پروژکتورها

مقایسه و بررسی تفاوت زوم دیجیتال و اپتیکال در ویدیو پروژکتورها :

آیا تا به حال در موقعیتی قرار گرفته اید که تصویر پخش شده از ویدیو پروژکتور شما با اندازه صفحه نمایش مطابقت نداشته باشد؟داشتن تصویر بزرگتر یا کوچکتر از صفحه نمایش علاوه بر نامرتب بودن ، حس خوبی به بیننده هنگام تماشای فیلم انتقال نمی دهد.اکثر ویدیو پروژکتورها دارای لنز زوم هستند. قابلیت زوم به شما امکان می دهد تصویر تابانده شده را بزرگ یا کوچک کنید تا زمانی که با صفحه نمایش مطابقت داشته باشد.بیشتر خریداران ویدیو پروژکتور به دنبال این سوال هستند که چه نوع بزرگنمایی یا زوم در ویدیو پروژکتور بهتر است؟ آیا بزرگنمایی بر کیفیت تصویر تأثیر می گذارد؟ در این مقاله ، نواندیشان عصر دیجیتال زوم دیجیتال را با زوم اپتیکال در ویدیو پروژکتور مقایسه می کند. در پایان مقاله می توانید ببینید کدام یک برای حفظ کیفیت تصویر بهتر است.ابتدا ویژگی زوم ویدیو پروژکتور را توضیح می دهیم.

زوم ویدیو پروژکتور :

با حرکت دادن ویدیو پروژکتور به عقب یا جلو می توانید اندازه تصویر تابانده شده را تنظیم کنید. هرچه فاصله پرتاب بیشتر باشد ، اندازه تصویر بزرگتر می شود.بنابراین ، بزرگنمایی یا زوم ویدیو پروژکتور چه مزیت خاصی دارد؟در جواب بایستی گفت هنگامی که از زوم ویدیو پروژکتور استفاده می کنید ، نیازی به جابجایی ویدیو پروژکتور ندارید.اگر شما از طریق یک ویدیو پروژکتور قابل حمل در حال ارایه موضوعی باشید ، ممکن است نتوانید در حین جلسه ویدیو پروژکتور را جابجا کنید. در این شرایط ، قابلیت زوم به شما امکان می دهد کنترل بیشتری بر اندازه تصویر خود داشته باشید. همچنین ، بسیاری از افراد ویدیو پروژکتورهای خود را در موقعیت های ثابت نصب می کنند ، و امکان جابجایی ویدیو پروژکتور جهت کوچک تر یا برزگ تر کردن تصویر نمی باشد ، در این حال ، آنها می توانند با استفاده از قابلیت لنز زوم ، بزرگنمایی یا کوچکنمایی کنند تا اندازه تصویر را به حالت دلخواه خود درآورند.

انواع زوم ویدیو پروژکتور :

آیا مشخصات ویدیو پروژکتور را به صورت آنلاین یا در دفترچه آن از نزدیک مشاهده کرده اید؟ حتماً با مشخصات زوم دیجیتال و زوم اپتیکال برخورد کرده اید.این دو عبارت قابلیت زوم لنز ویدیو پروژکتور می باشند ، اما یکسان نیستند. شما باید تفاوت آنها را بدانید تا بتوانید لنز مناسب خود را انتخاب کنید. زوم لنز در ویدیو پروژکتورها دو نوع هستند : موتوری یا دستی. برخی از ویدیو پروژکتورها دارای قابلیت زوم موتوری هستند. علاوه بر این ، آنها دارای قابلیت کنترل از راه دور توسط ریموت کنترل می باشند. این بدان معنی است که شما توسط ریموت کنترل ویدیو پروژکتور و از راه دور به راحتی می توانید اندازه تصویر را به دلخواه خود کوچک یا بزرگ کنید بدون اینکه به دستگاه دست بزنید .برخی دیگر از ویدیو پروژکتورها دارای قابلیت زوم دستی هستند. این ویدیو پروژکتورها لنزهایی دارند که به صورت دستی تنظیم می شوند (مانند لنز دوربین دیجیتال) تا تصویر شما را تنظیم کند. ویدو پروژکتورهای مجهز به زوم صد در صد انعطاف پذیرتر و قابل اطمینان تر از آنهایی هستند که زوم ندارند. با این حال ، در مقایسه زوم دیجیتال پروژکتور با زوم اپتیکال ، کدام یک برنده خواهد بود؟

مقایسه-زوم-اپتیکال-و-دیجیتال

مزایا و معایب استفاده از زوم دیجیتال چیست؟

در زوم دیجیتال ، ویدیو پروژکتور اندازه تصویر را با رایانه پردازش می کند. سپس تصویر تابانده شده برای افزایش اندازه کشیده می شود و برای کاهش اندازه فشرده می شود.وقتی زوم دیجیتال اندازه تصویر را افزایش می دهد ، ابتدا تصویر را برش می دهد. پس از آن ، پیکسل های خاصی را بزرگتر می کند تا اندازه تصویر را افزایش داده و فضای صفحه را پر کند. زوم دیجیتالی مزایا و معایب خود را دارد و ما در زیر به آنها می پردازیم.

مزایا زوم دیجیتال :

به شما امکان می دهد فاصله پرتاب را افزایش دهید و محل قرارگیری ویدیو پروژکتور را انعطاف پذیرتر می کند.اگر ویدیو پروژکتور شما به منبع تغذیه نزدیک نیست ، می توانید ویدیو پروژکتور خود را دور از صفحه قرار دهید و از زوم دیجیتال برای قرار دادن تصویر بر روی صفحه استفاده کنید.می توانید فاصله پرتاب یا همان فاصله ویدیو پروژکتور با صفحه نمایش را در یک فضای کوچک کاهش دهید و همچنان یک تصویر بزرگ داشته باشید.اگر ویدیو پروژکتور دارای زوم دیجیتالی 2/1 برابر است ، به این معنی است که می توانید تصویر را 20 درصد بزرگتر از نسبت پرتاب قرار دهید. قیمت لنزهای زوم دیجیتال نسبت به لنزهای زوم اپتیکال کمتر است.

معایب زوم دیجیتال  :

نکته منفی اصلی این است که در تصاویر بزرگنمایی شده توسط زوم دیجیتال ، حالت پیکسل پیکسل شدن را مشاهده می کنید.در حالت بزرگنمایی دیجیتال کمی تصویر تار می شود. این اتفاق همانطور که در بالا توضیح داده شد به این دلیل است که زوم دیجیتال بعضی از پیکسل های تصویر را حذف کرده و بعضی ها را بزرگنمایی می کند.با بزرگ شدن تصویر کیفیت کاهش می یابد. هر چه پیکسل های تصویر بزرگ تر شود ، افت کیفیت آن بیشتر می شود.زوم دیجیتال فقط می تواند تصویر ویدیو پروژکتور را کمی افزایش یا کاهش دهد زیرا لنزهای کارخانه فقط تغییرات کوچکی در نسبت پرتاب آنها ایجاد می کند.بیشتر لنزهای زوم دیجیتال دارای زوم x 2/1یا x 3/1 هستند. هر چیزی بیشتر از این منجر به پیکسل پیکسل شدن بیش از حد تصویر می شود.
زوم دیجیتال به ندرت در ویدیو پروژکتورها پیشنهاد می شود زیرا نتایج اغلب ناراضی کننده است.

مزایا و معایب استفاده از زوم اپتیکال چیست؟

زوم اپتیکال اجازه می دهد تا با تنظیم دستی لنز ، اندازه تصویر تابانده شده را بزرگ یا کوچک کرد.لنزهای زوم اپتیکال می توانند فاصله کانونی خود را تغییر داده و فوکوس را حفظ کنند. هر چه فاصله کانونی کوتاهتر شود زاویه نور تابانده شده بیشتر می شود.زوم اپتیکال به هیچ وجه تصویر را پردازش نمی کند. در عوض ، فقط پرتوهای نوری را که از لنز بیرون زده اند ، دستکاری می کند.

مزایا زوم اپتیکال :

زوم اپتیکال کیفیت تصویر را حفظ می کند زیرا تصویر را دستکاری نمی کند.زوم اپتیکال می تواند می تواند به بزرگنمایی 2x یا 2.1x برسد. این بدان معناست که می توانید یک تصویر تابانده شده را به صورت اپتیکال تا دو برابر اندازه اولیه خود بزرگ کنید. لنزهای زوم اپتیکال امکان اصلاح جزئی در قاب تصویر را فراهم می کنند. زوم اپتیکال می تواند نسبت پرتاب ویدیو پروژکتور را به میزان قابل توجهی تغییر دهد. با داشتن قابلیت زوم اپتیکال می توان ویدیو پروژکتور را نزدیک تر به صفحه نمایش قرار داد تا از ایجاد سایه جلوگیری کند.همچنین می توانید ویدیو پروژکتور خود را دورتر از صفحه و نزدیک ورودی قرار دهید. در نتیجه ، می توانید از کابل های کوتاهتر استفاده کنید و کیفیت سیگنال را حفظ کنید.

معایب زوم اپتیکال:

آنها گرانتر از ویدیو پروژکتورهای زوم دیجیتال هستند. یک ویدیو پروژکتور با زوم اپتیکال 1.2x ، گرانتر از یک ویدیو پروژکتور با زوم دیجیتال 1.2x است.
آنها دارای محدوده زوم بالاتری هستند و در بالاترین فاصله کانونی ممکن است شفافیت تصویر را کمی از دست بدهند.

فرق-زوم-اپتیکال-و-دیجیتال

مقایسه ویدیو پروژکتور زوم اپتیکال با زوم دیجیتال :

ما مزایا و معایب زوم دیجیتال و اپتیکال را در بررسی کردیم. اکنون ، آنها را بر اساس سه ویژگی مهم تصویر ویدیو پروژکتور مقایسه می کنیم.

1 – شدت روشنایی :

فن آوری های تابشی مبتنی بر نور است. بنابراین ، سوال این است: آیا زوم اپتیکال یا دیجیتال می تواند بر شدت روشنایی ویدیو پروژکتور تأثیر بگذارد؟

یک لامپ ویدیو پروژکتور یا منبع نور باید بر اساس اجزای داخلی آن و منبع تغذیه ، میزان روشنایی ثابت را تولید کند. پس نباید زوم بر روی آن تاثیر بگذارد.

با این حال ، تصویر گسترش یافته است بنابراین ممکن است نور در یک منطقه بزرگتر پخش شود. در نتیجه ، کمی تصویر بر اثر بزرگنمایی اپتیکال و دیجیتال کم نور تر می شود که قابل چشم پوشی است.

2 – رزولوشن (وضوح) :

زوم دیجیتال وضوح تصویر را کاهش می دهد. این به این دلیل است که رزولوشن صفحه نمایش یکسان است ، اما تصویر کشیده می شود تا بزرگتر شود و یک ناحیه بزرگتر را پر کند.یک پیکسل بیش از یک پیکسل صفحه را اشغال می کند ، و ممکن است پیکسل ها را به راحتی تماشا کنید ، درست مانند زمانی که روی قسمتی از تصویر گوشی موبایل خود بزرگنمایی می کنید.زوم اپتیکال با دستکاری در نور و نه خود تصویر ، اندازه تصویر را تغییر می دهد. به این ترتیب ، یک پیکسل تصویر همچنان یک پیکسل صفحه نمایش است و وضوح تصویر حفظ می شود.

3 – کنتراست :

نسبت کنتراست جنبه مهمی از کیفیت تصویر است. نسبت کنتراست معیاری از روشنایی رنگ سفید ویدیو پروژکتور در برابر رنگ سیاه آن است.ویدیو پروژکتورهایی با نسبت کنتراست بالا برای نمایش در اتاقهای روشن عالی هستند. با این حال ، برای تاثیر زوم اپتیکال بر روی نسبت کنتراست کم است.در عوض پیکسل شدن ناشی از زوم دیجیتال ممکن است باعث شود که کنتراست بیش از حد به نظر برسد. این می تواند از نظر بصری جذاب نباشد.

مقایسه ویژگی های زوم دیجیتال در مقابل زوم اپتیکال

زوم دیجیتال زوم اپتیکال
روش کارکرد موتوری یا اتوماتیک تنظیم دستی
نسبت زوم تا 3/1 برابر تا 2 برابر
طریقه عملکرد با برش و کشش داده ها ، تصویر را تنظیم می کند با جابجایی لنز و تغییر فاصله کانونی تصویر را تنظییم می کند
کیفیت تصویر پیکسلی شدن تصویر و کاهش وضوح وضوح تصویر حفظ می شود
کنتراست با پیکسلی شدن تصویر ، کمی تحت تاثیر قرار می گیرد تحت تاثیر قرار نمی گیرد
هزینه ارزان تر گران تر

1. آیا زوم اپتیکال/دیجیتال کیفیت را کاهش می دهد؟

زوم دیجیتال کیفیت و وضوح تصویر را کاهش می دهد ، اما زوم اپتیکال کیفیت تصویر را حفظ می کند. زوم دیجیتال تصویر شما را برش می دهد و سپس آن را بر روی صفحه به حالت کشیده نمایش می دهد. در این حالت تعداد پیکسل های باقی مانده بیش از حد کشیده شده اند و باعث می شود که تصویر پیکسل پیکسل شده به نظر برسد.تعداد پیکسل های کم ، باعث کاهش کیفیت تصویر می شود.

2. آیا استفاده از زوم برای ویدیو پروژکتور بد است؟

در جواب بایستی گفت نه بد نیست. زوم لنز یکی از ویژگی های مفید اکثر ویدیو پروژکتورهای چند رسانه ای و سینمای خانگی است. ویدیو پروژکتورها و پرده ها اغلب در موقعیت های ثابت نصب می شوند. پس از نصب ، تصویر فقط با تغییر و بزرگنمایی لنز قابل تنظیم است. با این حال ، بزرگنمایی می تواند کمی باعث کاهش کیفیت تصویر شود. بنابراین بهتر است مناسب ترین محل را برای ویدیو پروژکتور خود انتخاب کنید تا نیازی به استفاده از زوم لنز نداشته باشید.اگر می خواهید ویدیو پروژکتور با قابلیت زوم بخرید ، خرید ویدیو پروژکتور دارای زوم اپتیکال بهترین گزینه می باشد.

3. نسبت زوم چقدر است؟

نسبت بزرگنمایی نسبت بزرگترین تصویر به کوچکترین تصویری است که زوم پروژکتور می تواند آن را پوشش دهد. اگر بزرگترین تصویر زوم دو برابر کوچکترین تصویر آن باشد ، ویدیو پروژکتور شما دارای نسبت بزرگنمایی 1 : 2 است.ویدیو پروژکتور با نسبت زوم بیشتر ، امکان انعطاف پذیری بیشتر در محل نصب آن را می دهد ، اما این ایده آل نیست. زیرا نسبت زوم بالا می تواند بر روشنایی ویدیو پروژکتور تأثیر بگذارد.لنزهای با زوم بالا از اجزای زیادی ساخته شده اند. در نتیجه ، مونتاژ آنها پیچیده است و ممکن است لنز فوکوس واضحی نداشته باشد.
نتیجه
زوم دیجیتال و اپتیکال هر دو مفید هستند. زوم اپتیکال مزایای آشکاری دارد ، اما انتخاب شما بستگی به نیازها و بودجه شما دارد.

دیدگاهتان را بنویسید