راهنما پورت و درگاه های ویدئو پروژکتور ، کدام مناسب تر و بهتر است؟

اشتراک گذاری در اسکایپ
اشتراک گذاری در تلگرام
اشتراک گذاری با ایمیل
اشتراک گذاری در واتساپ
درگاه های ویدئو پروژکتور

راهنما پورت و درگاه های ویدئو پروژکتور ، کدام مناسب تر و بهتر است؟

در این مقاله انواع پورت و درگاه های ویدئو پروژکتور را مورد بررسی قرار می دهیم. درگاه ها، پورت ها و اتصلات بستگی به مدل ویدیو پروژکتور دارد و متفاوت است. به شما توضیح می دهیم استفاده از کدام درگاه برای بهتر شدن وضوح تصویر(رزولوشن) بهتر است.امیدوارم مطالعه این مقاله هنگام تصمیم گیری برای خرید ویدیو پروژکتور با توجه به نیازهایی که دارید به شما کمک کند.

درگاه های آنالوگ(Analog video)

سالهاست که از درگاه های ویدئویی آنالوگ برای انتقال تصویر استفاده می شود.به دلیل سرعت پایین در انتقال اطلاعات کیفیت تصویر کمتری را در مقایسه با اتصالات درگاه های دیجیتالی ارائه می دهند. در حال حاضر هنوزهم بسیاری از مردم از دستگاه های پخش مثل DVD و VCR استفاده می کنند.

 1- اتصال کامپوزیت ویدیو(Composite Video)

این اتصال از طریق رنگ زرد آن شناسایی می شود که در این اتصال انتقال داده ها فقط از یک کانال انجام می شود. که باعث کاهش کیفیت تصویر می شود.این پورت به همراه دو پورت دیگر که به رنگ های سفید و قرمز می باشد که مربوط به انتقال صدا ست استفاده می شود فیش زرد رنگ که با اتصال به ویدیو پروژکتور وظیفه انتقال تصویر به ویدیو پروژکتور را بر عهده دارد.

2- درگاه اتصال(S-VIDEO)

درگاه (S-VIDEO)که با نام S-VHSشناخته نیز می شود. به جای استفاده از یک کانال از طریق دو کانال (روشنایی-رنگ) کار می کند در حال حاضر ویدیو پروژکتور ها از این پورت بهره مند هستند. و اینکه بسیاری از پخش کننده های DVD(DVD PLAYER)پورت S-VIDEO را دار هستند. که در مقایسه با اتصال کامپوزیت ویدیو (Composite Video) تصویر با کیفیت تری را ارائه می دهد.

3- درگاه اتصال(VGA)

درگاه VGA  که با اسمD-SUB15   نیز شناخته می شود. که 15 پین آنالوگ (سوزنی مانند) را داراست.و دو بست پیجی در دو طرف درگاه اتصال VGAوجود دارد که آن را به درگاه اتصال ورودی و خروجی بعد از وصل کردن محکم کند.که معمولا در لپ تاب ها،رایانه های شخصی و تلویزیون هایی که قابلیت پشتیبانی از درگاه های VGA را دارند برای اتصال به ویدیو پروژکتور استفاده می شود و در مقایسه با سایر درگاه های اتصال آنالوگ کیفیت تصویر بهتری را به نمایش می گذارد.

4- درگاه اتصال VGA OUT

درگاه اتصال VGA OUT  این امکان را به شما می دهد تا با استفاده از آن سیگنال ورودی پورت خروجی VGA ویدیو پروژکتور را به یک دستگاه دیگر(صفحه نمایش ،مانیتور یا یک ویدیو پروژکتور) راه یابد.

5-درگاه اتصال کامپوننت ویدیو(Component video)

اتصال کامپوننت یا اتصال RGBاست که یکی از اتصالات ویدیویی آنالوگ است که انتقال تصویر را از سه کانال یک کانال روشنایی و دو کانال رنگی برای ویدیو پروژکتور انجام می دهد. در نتیجه می توان گفت این درگاه اتصال ویدیویی بهترین کیفیت را برای شما فراهم می کند.

درگاه های دیجیتال(Digital video)

اتصالات دیجیتالی نسبت به درگاه های آنالوگ کیفیت بهتری را به شما ارائه می دهند. چون از کانال های بیشتری برای انتقال تصویر استفاده می کنند.استفاده از درگاه های دیجیتال برای نمایش دادن محتوای HD ضروری است.

1-درگاه اتصال(HDMI)

از این درگاه برای انتقال همزمان تصویر و صدا استفاده می شود. این درگاه در اکثر رایانه های رومیزی،لپ تاب ها،تلویزیون ها و ویدیو پروژکتور های جدید دیده می شود.استفاده از درگاهHDMI برای نمایش تصاویر و فیلم با کیفیت بالا(HDTV) توسط ویدیو پروژکتور لازم است.HDMI ورژن 1.4 برای محتوای سه بعدی در حالت FULL HDلازم است. که بتواند محتوا را با کیفیت بالاتری در اختیار شما قرار دهد.

2-درگاه اتصال DVI

درگاهDVI  جهت اتصال به یک دستگاه دارای ورودی و خروجی پخش کننده مانند مانیتور و ویدیو پروژکتور استفاده می شود. و دو بست پیجی دو طرف درگاه DVI دارد که آن را به درگاه اتصال ورودی و خروجی بعد از وصل کردن محکم کند.به طور معمول کابل DVI نباید بیشتر از 15 متر باشد که به سه دسته تقسیم می شود.

DVI-D: (مخففDigital) کانکتور DVI-D یک سیگنال دیجیتالی را ارسال می کند. اتصال دیجیتال برای انتقال تصویر به آسانی از طریق تبدیل DVI-D به HDMI امکان پذیر است.

DVI-I: (مخفف Integrated) کاکتور DVI-I می تواند سیگنال دیجیتال و آنالوگ را ارسال کند. اتصال دیجیتال و آنالوگ برای انتقال تصویر به راحتی تبدیل DVI-I به HDMI نیز امکان پذیر است.

DVI-A: حرف اخر این درگاه به معنی ANALOG است. و اتصال آنالوگ برای انتفال داده های تصویر را انجام می دهد.

3درگاه اتصال DisplayPort

درگاه ورودی DisplayPort برای انتقال داده های تصویری دجیتال و داده های صوتی استفاده می شود که به صورت همزمان تصویر و صدا را منتقل می کند. درگاه  DisplayPort از استاندارد  1.3  به بعد برای انتقال محتوا با کیفیت 5K استفاده می کند.استاندارد1.4 محتوای HDR10 وrec2020 را انتقال می دهد.که نقش مهمی در انتقال محتوا های ویدیو پروژکتور های 4K  برای سینمای خانگی دارد.یکی از مزایای درگاه ورودی DisplayPort این است که به خاطر نوع فیش آن که از نوع SNAP-IN است که از قطع شدن ناخواسته جلوگیری می کند.

4- درگاه اتصال  USB-C

درگاه اتصال USB-C که به عنوان تاندربولت3(Thunderbolt 3)نامیده می شود.که اکنون یک ورودی استاندارد برای اتصال به دستگاه های مختلف است.که این فناوری جدید دارای توانایی انتقال همزمان اطلاعات و تصویر است.و برای ویدیو پروژکتور هایی که این درگاه اتصال را درا هستند انتقال اطلاعات از طریق درگاه اتصال USB-C به 10 گیگابایت هم می رسد.که نسبت به درگاه اتصال آبی رنگ USB-3.0 بسیار سریع تر است.

5-درگاه اتصال RS232

طراحی پورت RS232  شبیه به طراحی درگاه VGA است.که از طریق ویدیو پروژکتور کنترل کرد به طور مثال ویدیو پروژکتور را از راه دور می توان خاموش و روشن کرد. همچنین نوع گرد یا دایره ای مانند آن درگاه RS-232C نام دارد.

6-درگاه اتصال USB-B

 درگاه اتصال USB-B به شکل مربع است که اغلب برای چاپگر های خانگی،اسکنرها و برای کنترل پخش اسلاید تصاویر از طریق ریموت کنترل ویدیو پروژکتور مورد استفاده قرار می گیرد.که سیگنال را از طریق ویدیو پروژکتور به رایانه ارسال می کند.

7-درگاه اتصالLAN

در برخی از دستگاه ها مانند ویدیو پروژکتور از این درگاه اتصال برای انتقال تصویر استفاده می شود. درگاه اتصال LAN  برای کنترل و انتقال داده ها را انجام می دهد که با نام  RJ-45نیز شناخته می شود و جایگزین پورت های RS232 و RS232C  به عنوان درگاه نظارت و کنترل شده است. ولی نمی توان از این درگاه انتظار کیفیت درگاه های اتصال HDMI،DVI و VGA را داشت.

درگاه های انتقال صدا

درگاه های صوتی سیگنال های صوتی را به صورت مستقیم به دستگاه ها و ویدیو پروژکتورهایی که دارای بلند گوی داخلی هستند انتقال می دهد.اتصال های صوتی معمولا به صورت آنالوگ هستند.

1- جک 3.5 میلی متری ورودی صدا(Audio in)

جک 3.5 میلی متری  به عنوان ورودی صدا برای شما امکان دریافت سیگنال های صوتی از یک منبع خارجی مختلف مثل موبایل فراهم می کند.

2– جک 3.5 میلی متری خروجی صدا(Audio Out)

با جک 3.5 میلی متری خروجی صدا می توانید سیگنال های صوتی از ویدیو پروژکتور را به دستگاه های دیگر مانند هدفون،ضبط و بلند گو های آمپلی فایر دار را وصل کنید.این اتصال ها برای بلند گو های خارجی است.

3- درگاه اتصال کامپوزیت(Composite audio)

از درگاه اتصال کامپوزیت که به رنگ سفید و قرمز است برای ارسال سیگنال صوتی به ویدیو پروژکتور استفاده می شود. و صدای واضح تر و با کیفیت بهتری نسبت به جک 3.5میلی متری برای شما فراهم می کند.

 درگاه انتقال داده ها

درگاه اتصال انتقال دهنده داده مانند usb از نوعa ارسال داده ها از دستگاه ها و رسانه های مختلف به ویدیو پروژکتور را فراهم می سازد.با توجه به این نکته که ویدیو پروژکتور ها از فرمت هایی که قادر به خواندن  هستند به میزان قابل توجهی تفاوت دارند.

1- درگاه انتقال داده USB-A

این درگاه ویدیو پروژکتور قادر به دریافت داده ها از یک ابزار ذخیره سازی خارجی مثل (فلشUSB) است.اکثر ویدیو پروژکتورها فقط قادر به خواندن و اجرا فایل با فرمت تصویری (JPEG)  هستند.و ویدیو پروژکتور های متعددی قابلیت پخش و اجرای فایل های ویدیویی با فرمت های مختلف و فایل های ماکروسافت آفیس(Microsoft Office)را دارند.

2-اتصال بیسیم WLAN

 ویدیو پروژکتورهایی که از قابلیت  WLAN پشتیبانی می کنند از طریق آن می توانید تصاویر،متن،اسلاید و فیلم را دریافت و به نمایش بگذارید. بسیاری از ویدیو پروژکتور های جدید سینمای خانگی این قابلیت را دارند.یا می توان از طریق اتصال یک دانگل وایرلس این قابلیت را به آنها اضافه کرد تا اینکه فیلم و تصویر بدون افت کیفیت را در آنها مشاهده نمود. علاوه بر WLAN میرا کست (Miracast)که به عنوان اشتراک گذاری صفحه نمایش (Screen-Sharing) و پخش آیینه ای یا بازتاب صفحه(Screen Mirroring) شناخته می شود دارای اهمیت زیادی است.

این فناوری به ما امکان ایجاد یک ارتباط بی سیم از طریق گوشی موبایل،تبلت،رایانه رومیزی و لپ تاب که از قابلیت میرا کست پشتیبانی می کند. به صفحه نمایش یا ویدیو پروژکتور را فراهم کند. میرا کست سیستم عامل های اندروید و ویندوز پشتیبانی می کنند. و در مقایسه با wi-fi قادر به پخش تصاویر با کیفیت 1080 است. قابلیت میرا کست می تواند در ویدیو پروژکتور تعبیه شده باشد و یا اینکه از طریق اتصال یک دانگل وایرلس این قابلیت را به آن اضافه کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید