راهنمای خرید ویدئو پروژکتور سینمای خانگی

اشتراک گذاری در اسکایپ
اشتراک گذاری در تلگرام
اشتراک گذاری با ایمیل
اشتراک گذاری در واتساپ
ویدئو-پروژکتور-سینمای-خانگی

راهنمای خرید ویدئو پروژکتور سینمای خانگی

راهنمای خرید پروژکتور خانگی , قبل از شروع ، اجازه دهید به این نکته اشاره کنیم که هر سینمای خانگی منحصر به فرد است. اگر سوالات خاصی در زمینه راه اندازی سینمای خانگی خود دارید ، توصیه می کنیم که از کارشناسان فنی ما مشاوره بگیرید. در این مقاله ما اصول اولیه و نکات کلی خرید ویدیو پروژکتور سینمای خانگی را بیان می کنیم.

موضوعاتی که در راهنمای خرید ویدیو پروژکتور سینمای خانگی به آن می پردازیم :

ویدیو پروژکتور من باید چقدر شدت روشنایی داشته باشد ؟

روشنایی ویدیو پروژکتور با واحد انسی لومن اندازه گیری می شود. پروژکتورهای سینمای خانگی عموماً از حدود 1000 لومن شروع می شوند و تا 2500 لومن و بیشتر متغیر هستند. محیط شما عامل تعیین کننده میزان لومن ویدیو پروژکتور شما است. سینماهای اختصاصی خانگی (اتاق هایی با نور کنترل شده و بدون نور محیط) به اندازه فضایی که در معرض نور پنجره ها یا سایر روشنایی های خانگی است ، به شدت روشنایی زیادی نیاز ندارند.

نو اندیشان عصر دیجیتال شدت روشنایی های زیر را توصیه می کند :

 • سینماهای اختصاصی خانگی به 1000 لومن یا کمی بیشتر نیاز دارند.
 • اتاقهایی با مقدار کم نور محیط باید حداقل 1500 لومن داشته باشند.
 • فضاهایی با نور محیط زیاد به 3000 لومن نیاز دارند.
راهنمای خرید پروژکتور خانگی
 

چقدر باید درباره کیفیت تصویر بدانم ؟

سه عامل مهم که بر کیفیت تصویر تأثیر می گذارد عبارتند از :

 • رزولوشن ذاتی
 • کیفیت سیگنال ورودی
 • نسبت کنتراست

در حال حاضر  Wide XGA (1280 * 800) و  HD (1920 * 1080) رایج ترین رزولوشن های پروژکتور سینمای خانگی هستند. پروژکتور HD (1920 * 1080) تقریباً دو برابر تعداد پیکسل های پروژکتور WXGA را دارد. پیکسل های بیشتر به معنای تصویر واضح تر و سازگاری بهتر با سیگنال ورودی رزولوشن بالا می باشد.

محبوب ترین رزولوشن پروژکتور سینمای خانگی

1,024,000 Pixels 1280 * 800 WXGA
2,073,600 Pixels 1920 * 1080 HD

کیفیت سیگنال ورودی به ویدیو پروژکتور نیز تفاوت زیادی در کیفیت تصویر شما ایجاد می کند. یک سیگنال با کیفیت پایین ، به احتمال زیاد در زمان پخش توسط ویدیو پروژکتور نیز با کیفیت پایین به نمایش گذاشته می شود. این امر در ابعاد تصویر بزرگتر ، بیشتر قابل مشاهده است. برای دستیابی به بهترین نتیجه ، باید سعی کنید سیگنال ورودی با رزولوشن ذاتی ویدیو پروژکتور مطابقت داشته باشد. پخش کننده Blu-ray ، PlayStation 3 و Xbox 360 معمولاً سیگنال  1080pرا ارسال می کنند. رایج ترین سیگنالهای گیرنده های دیجیتال تلویزیون ، 720p و 1080i هستند. بنابراین پروژکتورهای  HD (1920 * 1080) طوری طراحی شده اند که تمام جزئیات سیگنال 1080P را با دقت زیادی به نمایش می گذارند. پروژکتورهای WXGA هنگامی که سیگنال 1080P را دریافت می کنند ، نتایج فوق العاده ای را ارائه می دهند ولی نه به اندازه پروژکتور های HD. با این اوصاف ، شما به سختی می توانید تفاوت بین این دو را تشخیص دهید مگر اینکه تصویری با قطر 3 متر یا بیشتر را داشته باشید. آخرین فاکتور قابل توجه ، نسبت کنتراست ویدیو پروژکتور است. نسبت کنتراست به معنای واقعی کلمه به تفاوت سیاه ترین  رنگ سیاه و سفیدترین رنگ سفید در تصویر اشاره دارد.

نسبت ابعاد ذاتی (Aspect Ratio) چیست ؟

از آنجا که ویدیو پروژکتورها یک دستگاه نمایشگر با رزولوشن ثابت هستند ، دارای نسبت ابعاد تصویر ذاتی نیز هستند. متداول ترین نسبت ابعاد تصویر برای پروژکتورها :  4:3 ، 16:10 یا 16:9 است. این بدان معناست که تراشه داخل ویدیو پروژکتور با نسبت های 4:3 ، 16:10 یا 16:9 طراحی شده است. تراشه را به عنوان نسخه مینیاتوری از تصویری که روی صفحه نمایش خود مشاهده خواهید کرد ، تصور کنید.

سینمای خانگی اختصاصی

سینمای خانگی اختصاصی

 

نسبت تصویر 16:9 در درجه اول برای استفاده در سینمای خانگی طراحی شده است. زیرا که سیگنال های DVD ، Blu-ray و HDTV با فرمت 16:9 پخش یا کدگذاری می شوند. علاقه مندان به سینمای خانگی نسبت ابعاد تصویر 16:9 را ترجیح می دهند زیرا به فرمت اصلی فیلم 35 میلی متری نزدیکتر است.

نکته مهم : حالت  16:9 روی ویدیو پروژکتور شما باید با ابعاد سیگنال ورودی شما نیز مطابقت داشته باشد. دستگاه ورودی و ویدیو پروژکتور خانگی خود را روی ابعاد تصویر  16:9 تنظیم کنید تا بهترین حالت تصویر را داشته باشید. در صورت انطباق نداشتن ابعاد تصویر سیگنال ورودی با ویدیو پروژکتور یا هر نمایشگر دیگری ، احتمالا در دو طرف یا بالا و پایین تصویر نوار سیاه تشکیل می شود.

ویدیو پروژکتور سینمای خانگی سه بعدی چیست ؟

پروژکتورهای سه بعدی در سال های اخیر پیشرفت زیادی داشته اند. در حال حاضر ، تقریباً همه تولیدکنندگان سینمای خانگی دارای مدل های سه بعدی هستند. بر اثر رقابت ، قیمت ها روز به روز کمتر می شوند و محتوا و فیلم های 3D در دسترس تر می شوند.

جهت آشنایی بیشتر با ویدیو پروژکتور های 3D ، مقاله ویدیو پروژکتور سه بعدی چیست ؟ و چه مزایایی دارد ؟ را مطالعه بفرمایید.

راهنمای خرید پروژکتور خانگی

در مورد عمر لامپ چه باید بدانم ؟

ویدیو پروژکتورهای LCD و DLP معمولاً عمر لامپ بین 2000 تا4000 ساعت دارند. این مشخصات در واقع به “نیمه عمر” لامپ اشاره دارد ، نقطه ای که لامپ نیمی از روشنایی حالت اول یا نو خود را دارد. لامپ پس از رسیدن به نیمه عمر خود هنوز کار می کند ، اما به تدریج روشنایی خود را از دست می دهد. عمر طولانی لامپ به معنای هزینه کمتر در نگهداری ویدیو پروژکتور است. اگر قصد دارید از ویدیو پروژکتور خانگی خود به عنوان جایگزینی برای تلویزیون فعلی خود استفاده کنید ، هزینه تعویض لامپ باید در خرید شما لحاظ شود. جهت اطلاع از قیمت لامپ های ویدیو پروژکتور ، قسمت لامپ ها را در فروشگاه سایت بازدید فرمایید.

اگر ویدیو پروژکتور شما اغلب برای تماشای فیلم و رویدادهای خاص استفاده می شود ، عمر لامپ آنچنان هم مهم نخواهد بود.

 • لامپها معمولاً بین 2000 تا 4000 ساعت دوام می آورند.
 • تمیز کردن منظم فیلتر و سرویس به موقع باعث افزایش عمر لامپ می شود.

جهت آشنایی بیشتر با لامپ ویدیو پروژکتور ، مقاله ” هر آنچه باید در مورد تعویض لامپ ویدیو پروژکتور را بدانید ”  مطالعه بفرمایید.

 • متوسط ​​استفاده از ویدیو پروژکتور خانگی برای فیلم ها و رویدادهای خاص ، 8 ساعت در هفته است. در این حالت ، لامپ تقریباً 5 سال دوام می آورد.

نکته مهم : اگر یک لامپ یدکی به همراه ویدیو پروژکتور خود خریداری می کنید ، ابتدا آن را در ویدیو پروژکتور خود قرار داده و به مدت چند ساعت روشن کنید ، و در آخر آن را در مکانی خنک و تاریک نگه داری کنید. زیرا ضمانت لامپ نه از روز استفاده بلکه از روز خرید شروع می شود. اگر لامپ معیوب باشد ، معمولاً در 4 تا 10 ساعت اول کار خرابی خود را نشان می دهد و خاموش می شود.

آیا باید پروژکتور خود را نصب کنم یا آن را روی میز قرار دهم ؟

یکی از انتخابهایی که باید در مراحل تصمیم گیری خرید خود انجام دهید این است که آیا می خواهید پروژکتور خود را روی سقف نصب کنید یا هنگام استفاده آن را به سادگی روی یک میز قرار دهید. هر گزینه مزایای خود را دارد.

نصب سقف

نصب سقف پروژکتور سینمای خانگی

 

نصب سقف پروژکتور باعث برداشته شدن آن از سر راه می شود و در عین حال پروژکتور ایمن تر می شود. نصب پروژکتور در یک منطقه ثابت همچنین باعث صرفه جویی در زمان تنظیم پروژکتور شما برای هر بار استفاده می شود. اگر قصد دارید دیتا پروژکتور خود را روی سقف نصب کنید ، باید فاصله بهینه بین دیتا پروژکتور و پرده نمایش خود را بدانید.زیرا که دیتا پروژکتورهای مختلف نسبت پرتاب متفاوتی دارند. نسبت پرتاب رابطه بین فاصله پروژکتور از صفحه نمایش و عرض تصویر است. به عنوان مثال ، اگر پروژکتور شما در فاصله 3 متری از صفحه نمایش شما نصب شده باشد ، تصویر شما بزرگتر از موقعی است که پروژکتور شما تنها  5/1 متر تا صفحه نمایش فاصله دارد.

نصب رو میزی

اکثر ویدئو پروژکتورها کمتر از  9 کیلوگرم وزن دارند و حمل و نقل آنها از مکانی به مکان دیگر آسان است. این بدان معناست که می توانید “تلویزیون صفحه بزرگ” خود را با خود به خانه دوستان و خانواده ببرید. یا بدون نیاز به بلند کردن بارهای سنگین ، فیلم مورد علاقه خود را در فضای باز تماشا کنید. با این حال ، شما باید پروژکتور خود را برای هر بار استفاده تنظیم کنید  و محیط شما از نظر ظاهری به منظمی و تمیزی  حالت نصب سقفی نمی باشد. اگر تصمیم گرفتید که حالت نصب رومیزی برای شما مناسب تر است ، یک پروژکتور با صدای کم فن را انتخاب کنید.

 

نکته مهم : نو اندیشان عصر دیجیتال توصیه می کند که قبل از خرید صفحه نمایش ، ویدیو پروژکتور خود را خریداری کنید. ابتدا ویدیو پروژکتور خود را نصب کنید ، آن را راه اندازی کنید و سپس تصمیم بگیرید که کدام ابعاد پرده یا صفحه نمایش با نیازهای شما مطابقت دارد.

آیا چیز بیشتری برای جستجو وجود دارد ؟

 

رنگ عمیق (DEEP Color)

در سال 2008 ، کنسرسیوم HDMI استاندارد جدیدی را منتشر کرد که از DEEP Color پشتیبانی می کند. قبلا ، کابل های HDMI فقط از رنگ 8 بیتی پشتیبانی می کردند که 16.7 میلیون رنگ را ارائه می داد. DEEP Color توانایی های 10 ، 12 و 16 بیتی ، تا 2800 تریلیون رنگ را ارائه می دهد. این امر به طور چشمگیری تعداد سایه های هر رنگ را افزایش می دهد. به دنبال پروژکتورهایی باشید که از DEEP Color پشتیبانی می کنند یا با استاندارد HDMI 1.3a یا بالاتر سازگار هستند.

ویژگی های دیگر ویدیو پروژکتورها عبارتند از :

 • پشتیبانی از نسبت ابعاد چندگانه
 • تصویر در تصویر
 • حالت سینما برای رنگ های غنی تر و فن کم صدا
 • تغییر لنز و بزرگنمایی 2 برابر برای نصب راحت تر
 • محرک های پرده نمایش برای عملکرد از راه دور پرده های برقی
 • نرخ تازه سازی 120 هرتز

دیدگاهتان را بنویسید