هر آنچه باید در مورد تعویض لامپ ویدیو پروژکتور بدانید

اشتراک گذاری در اسکایپ
اشتراک گذاری در تلگرام
اشتراک گذاری با ایمیل
اشتراک گذاری در واتساپ
تعویض-لامپ-پروژکتور

هر آنچه باید در مورد تعویض لامپ ویدیو پروژکتور بدانید

ویدیو پروژکتورها برای تولید نور از لامپ استفاده می کنند. این لامپ ها تقریبا دارای طول عمر مشخصی هستند و به مرور زمان کم نور تر می شوند.بنابراین پس از مدت مشخصی ویدیو پروژکتور نیاز به تعویض لامپ دارد. این کار ممکن است در ابتدا کمی دشوار و پیچیده به نظر برسد. ولی با رعایت نکات گفته شده در این مقاله شما قادر به تعویض لامپ ویدیو پروژکتور خود خواهید بود. هر مدل ویدیو پروژکتور لامپ و فریم مخصوص به خود را دارد که طرز باز و بسته کردن آن با لامپ ویدیو پروژکتور های دیگر متفاوت است.

ما در این مقاله برخی مراحل اساسی که به طور کلی برای همه مدل ها کاربرد دارد را بیان می کنیم :

1 – ویدیو پروژکتور را از برق بکشید و اجازه دهید لامپ کاملاً خنک شود.

2 – جای درب لامپ را پیدا کنید. برای دسترسی به لامپ ، پیچ های درب لامپ را باز کنید.

3 – پیچ هایی را که فریم لامپ را در محل خود نگه داشته است ، باز کنید.

4 – فریم لامپ را بگیرید و آن را محکم از ویدیو پروژکتور بیرون بیاورید و با دقت به نحوه جهت گیری لامپ توجه کنید.

5 – با دقت زایده های نگه دارنده لامپ به فریم را جدا کنید تا لامپ از فریم آن جدا شود.

6 – لامپ قدیمی را از فریم بیرون آورده و لامپ جدید را به همان صورت درون آن قرار دهید .

7 – فریم لامپ را درست همانند حالت ابتدایی ، داخل ویدیو پروژکتور قرار دهید.

8 – فریم لامپ را به زور در جای خود قرار ندهید. آن را به آرامی تکان دهید تا به درستی تراز شود و در جای خود قرار گیرد.

9 – پیچ های فریم لامپ را در محل خود پیچ ​​کنید.

10 – درب لامپ را بگذارید و پیچ های آن را ببندید تا محکم شود.

11 – ویدیو پروژکتور را به برق وصل کرده و روشن کنید. اگر بلافاصله روشن نشد ، مطمئن شوید که همه پیچ ها محکم شده اند و درب لامپ کاملاً بسته شده است. سپس ، دوباره امتحان کنید.

تعویض-لامپ-پروژکتور

اگر ویدیو پروژکتور شما دارای شمارشگر لامپ است ، پس از تعویض لامپ ، آن را ریست یا صفر کنید. از این طریق شما متوجه می شوید که لامپ دستگاه شما چه مقدار عمر می کند. ویدیو پروژکتور ها با یکدیگر متفاوند ، بنابراین حتماً دستورالعمل های همراه آن را بخوانید ، اما روند کلی تعویض لامپ دیتا پروژکتور ها یکسان می باشد.

موارد دیگری که باید در نظر داشته باشید :

همه لامپ های ویدیو پروژکتور دارای یک طول عمر تخمینی هستند. این عدد بسته به نوع لامپ بسیار متغیر است و می تواند بین 2000 تا 4500 ساعت یا بیشتر باشد. عمر تخمینی لامپ معمولاً با پوشش گارانتی آن یکسان است. به یاد داشته باشید که این عدد یک برآورد برای مدت زمان عملکرد لامپ با استفاده در حالت معمولی است. از ویدیو پروژکتور فقط باید چند ساعت در روز در محیطی تمیز و عاری از گرد و غبار استفاده کرد تا بهترین طول عمر لامپ را داشته باشد. اگر ساعات زیادی در روز از ویدیو پروژکتور خود استفاده می کنید یا در منطقه ای نصب شده است که گرد و غبار زیاد دارد ، احتمالاً مدت زیادی دوام نخواهد آورد. خرید یک لامپ اضافی هنگام خرید ویدیو پروژکتور استوک یا دیتا پروژکتور نو نیز ایده خوبی است. به این ترتیب ، می توانید با فروشندگان صحبت کنید تا مطمئن شوید که لامپ مناسب را انتخاب کرده اید. به علاوه زمانی که نیاز به تعویض لامپ دیتا پروژکتور شد ، آماده خواهید بود.

چگونه بفهمیم زمان تعویض لامپ ویدیو پروژکتور فرا رسیده است ؟

اکثر ویدیو پروژکتورها دارای یک شمارنده هستند که میزان عملکرد لامپ را مشخص می کنند. برخی از ویدیو پروژکتور ها هنگامی که عمر لامپ به عمر تخمینی آن می رسد ، به طور خودکار خاموش می شوند. شما می توانید با صفر کردن این شمارشگر اجازه دهید تا دستگاه به کار خود ادامه دهد ، ولی این ایده چندان خوبی نیست. این یک نشانه واضح است که زمان تعویض لامپ فرا رسیده است و عدم انجام این کار می تواند مشکلات زیادی از جمله انفجار لامپ در داخل ویدیو پروژکتور را بوجود آورد. یکی دیگر از نشانه های زمان تعویض لامپ این است که تصویر شروع به سوسو زدن یا کم نور شدن می کند. با نزدیک شدن به پایان عمر این لامپ ها ، فشار در داخل آنها افزایش می یابد که منجر به تغییر در کیفیت نور می شود. اگر متوجه شدید که لامپ مانند قبل روشن و موثر نیست ، احتمالاً زمان استفاده از لامپ جدید فرا رسیده است.

تعویض-لامپ-ویدئو-پروژکتور

چگونه می توانم عمر لامپ ویدیو پروژکتور را بیشتر کنم؟

عمر لامپ ویدئو پروژکتور ها وابسته به چند فاکتور اساسی است.  ابتدا مطمئن شوید که فیلتر ویدیو پروژکتور را به طور مرتب بررسی می کنید. این بسیار مهم است زیرا لامپ های ویدیو پروژکتور بسیار داغ می شوند و برای اطمینان از داغ نشدن بیش از حد ، به تهویه مناسب نیاز است. هر سه ماه یکبار فیلتر ویدیو پروژکتور را برداشته و آن را در محیطی باز تمیز کنید و باد بگیرید تا گرد و غبار آن خارج شود.در ادامه به بررسی چند نکته میپردازیم که رعایت آنها باعث میشود لامپ پروژکتور شما بیش از اندازه داغ نشود و عمر آن طولانی تر شود.

۱- تهویه مناسب

برای نگهداری مناسب و افزایش عمر لامپ باید پروژکتور را در شرایط و محیطی نصب کرد که فضای کافی برای تهویه هوا در اطراف آن باشد. اگر پروژکتور را در گوشه سقف یا فضایی محدود وصل کنید اطراف آن به سرعت داغ شده و عمر لامپ کاهش می یابد.

 ۲- تمیز کردن داخلی پروژکتور

اگر گرد و خاک و کثیفی در فضاهای داخلی پروژکتور جا خوش کنند، دمای محیط داخل پروژکتور بالا رفته و باعث ترکیدن لامپ میشود. فضای داخل را میتوانید با کمپرسور های باد تمیز کنید، توجه داشته باشید در پروژکتورهای ۳LCD اگر اینکار با دقت انجام نشود میتواند باعث افت شدید کیفیت تصویر و کثیف شدن پنل های ۳LCD شود. از این رو بهتر است اینکار را به یک تعمیرکار معتبر بسپارید.

۳- فیلتر ها را تمیز کنید

هر پروژکتوری دارای یک فیلتر است که جلوی فن ها قرار دارد.  بدلیل جریان برق در اتصالات پروژکتور، وجود خاک در بین آنها باعث ایجاد صدمه به قطعات میشود. زمانی که فن هوای خنک بیرون را به داخل میکشد فیلتر ها جلوی وارد شدن گرد و خاک را میگیرد. لازم است هر از چندگاهی ( هر ۱۰۰۰ ساعت استفاده ) فیلتر ها را باز کرده و با فشار هوا یا زدن ضربه به آن، تمیزش کنید.

۴- پروژکتور را به سرعت خاموش و روش نکنید

وقتی ویدئو پروژکتور را روشن میکنید بین ۲۰ ثانیه تا ۲ دقیقه طول میکشد تا تصویر به حداکثر میزان مطلوب خود برسد. این زمان ابتدایی تاثیر زیادی در استهلاک لامپ دارد. از این رو خاموش و روشن کردن بیش از حد پروژکتور باعث میشود لامپ دائما در حال تغییر ولتاژ  باشد که در طولانی مدت عمر آن را کوتاه میکند.

۵- پروژکتور را در حالت Eco استفاده کنید

این روزها اکثر پروژکتورها حالتی برای تصویر دهی دارند با نام Eco. این کلمه که کوتاه شده Economy می باشد به معنی استفاده بهینه ( اقتصادی ) است. وقتی پروژکتور را در این حالت میگذارید مصرف برق کاهش پیدا کرده و نور خروجی لامپ کمتر میشود. در نتیجه عمر لامپ افزایش می یابد.

6-نگهداری و پشتیبانی مناسب

با انجام سرویس های دوره ای مرتب ، می توانید عمر لامپ ویدیو پروژکتور خود را تا آنجا که ممکن است افزایش دهید. مهمترین نکته ای که باید به خاطر بسپارید ، سرد نگه داشتن آن است. فیلتر دستگاه را مرتباً تمیز کنید و مطمئن شوید که فضای زیادی در اطراف ویدیو پروژکتور وجود دارد تا سیستم تهویه مناسب کار کند.

وقتی متوجه لرزش ، کم نور شدن یا هرگونه تغییر دیگر در عملکرد لامپ شدید ، احتمالاً زمان تعویض آن فرا رسیده است. لامپ جایگزین را فقط از فروشگاه ها و شرکت های معتبر همراه با ضمانت تهیه کنید. از مراحل ارائه شده به عنوان یک راهنمای کلی برای نحوه تعویض لامپ دیتا پروژکتور استفاده کنید و مطمئن شوید که دفترچه راهنمای همراه ویدیو پروژکتور خود را برای راهنمایی های دقیق تر مطالعه کرده اید.

دیدگاهتان را بنویسید