انواع پرده ویدئو پروژکتور و پرده نمایش

اشتراک گذاری در اسکایپ
اشتراک گذاری در تلگرام
اشتراک گذاری با ایمیل
اشتراک گذاری در واتساپ
انواع پرده ویدئو پروژکتور

انواع پرده ویدئو پروژکتور و پرده نمایش

دلیل پیشنهاد برای خرید پرده ویدیو پروژکتور بهره گیری از تمامی کیفیت دستگاه می باشد. چندین نوع پرده نمایش وجود دارد که برای دفاتر ، شرکت ها ، کلاس ها آموزشی و غیره مورد استفاده قرار میگیرد. تصمیم گیری درباره نوع پرده که قصد خرید آن را دارید کمی نیاز به تحقیق و تفحص دارد. بنابراین ما در این مقاله از نو اندیشان عصر دیجیتال در مورد انواع پرده نمایش و پرده ویدئو پروژکتور توضیح می دهیم.

پرده نمایش خاکستری

پرده نمایش سفید یا خاکستری؟

پرده نمایش های سفید به دلیل بازتاب نور زیاد از محبوبیت زیادی برخوردار هستند. این پرده ها برای استفاده در اتاق هایی که به صورت کاملا تاریک هستند گزینه مناسبی می باشند. پرده نمایش های خاکستری رنگ ها را به صورت کاملا واقعی در اختیار شما قرار می دهند. و برای استفاده در اتاق هایی که خیلی تاریک نیستند مناسب می باشند.

انواع پرده نمایش

انواع پرده نمایش ها یا پرده ویدئو پروژکتور ها

انواع صفحه نمایش ویدئو پروژکتور به چند دسته ثابت ، قابل حمل و جمع شونده تقسیم می شوند.

پرده های ثابت

این پرده ها را باید به دیوار به صورت ثابت نصب کرد. که مسلما جابجایی آن کار آسانی نیست. این مدل پرده نمایش ها را می توانید برای سینما خانگی خود استفاده کنید که از گزینه های بسیار مناسب برای تماشای فیلم به حساب می آیند. اما فقط در صورتی پرده های ثابت را انتخاب کنید که دیگر قصد جابجایی آن را نداشته باشید.

پرده های قابل حمل

این دسته از پرده ها را میتوانید به سادگی جمع کرده و با خود حمل کنید. اگر به دنبال پرده نمایشی هستید که بتوانید آن را به راحتی استفاده و پس از اتمام کار جمع کنید این مدل پرده ها مناسب کار شما هستند.

پرده های سقفی دستی

این دسته از پرده ها به دو گروه تقسیم می شوند. پرده های سقفی دستی و برقی. پرده های سقفی دستی خود به دو صورت جمع شونده از پایین به بالا و از بالا به پایین تقسیم می شوند. پرده های دستی از بالا به پایین : این دسته از پرده های نمایش را می توانید به سقف نصب کنید و با استفاده از دستگیره پرده ، آن را به سمت پایین کشیده و در پایان کار پرده را براحتی جمع کنید. پرده های دستی از پایین به بالا : این دسته از پرده ها دارای اسکلت نگه دارنده بوده که در هنگام نصب باید به وسیله این اسکلت پرده را به صورت ثابت نگه داشت.

پرده های سقفی برقی

پرده های برقی بالا به پایین : این دسته از پرده ها مانند مدل های دستی باید به سقف نصب شوند. تفاوت این پرده با مدل های دستی بهره گیری از یک موتور الکتریکی می باشد. که با استفاده از آن ، دیگر نیازی نیست به صورت دستی پرده را جمع کنید. و تنها با فشردن یک دکمه بر روی کنترل از راه دور به راحتی میتوانید پرده را باز یا جمع کنید. پرده های برقی پایین به بالا: این دسته از پرده ها به تازگی توسط کارخانه بزرگ Xiaomi به نمایش گذاشته شده. که چشم خیلی از مخاطبین را به خود جلب کرده است. قدرت بالا آوردن این پرده از طریق دو موتور که در دو طرف پرده قرار دارد تامین می شود. قیمت این مدل پرده ها به دلیل استفاده از موتورهای قوی برای جمع کردن پرده از پایین به بالا بسیار زیاد است.

پس از تصمیم گیری درباره نوع و مکانیسم صفحه نمایش نوبت به انتخاب نوع پارچه پرده پروژکتور میرسد. انتخاب پارچه مناسب جهت استفاده در پرده نمایش ویدیو پروژکتور به چندین مورد اعم از رزولوشن ، صفحه نمایش ، نور محیط و زاویه دید مخاطبان بستگی دارد.

صحفه نمایش سفید مات :

یکی از محبوب ترین انواع صفحه نمایش های ویدئو پروژکتور پرده های سفید مات هستند. اکثر ویدیو پروژکتور ها برای کار با این نوع پرده ها طراحی و تنظیم شده اند. این نوع پرده ها یکی از پرکابرد ترین نوع پرده نمایش های ویدئو پروژکتور می باشند. پرده نمایش ها سفید دارای نرخ بازتاب نور 1:0 می باشند. این عدد به این معناست که نوری که از طرف این صفحه ها به سمت مخاطب باز می گردد برابر با مقدار نور ویدیو پروژکتور است (هیچ نوری جذب نمی شود). این پرده ها در اتاق ها تاریک تصویری با کیفیت بالا را بازتاب می کنند. پرده های که در سالن ها سینما به کار می روند نیز از همین نوع می باشند. این پرده ها در اتاق هایی که نور کمی دارند عملکرد خوبی از خود نشان می دهند. این صفحه نمایش ها معمولاً در سینما ، در خانه برای تماشای فیلم و همچنین برای بازی استفاده می شوند. رنگهای روشن و کنتراست متعادل آنها همان چیزی است که اکثر کاربران می خواهند.

صحفه نمایش نقره ای :

این نوع پرده نمایش های نقره ای مات زمانی استفاده می شوند که بخواهیم تصویری روشن در اتاقی تاریک ارائه دهیم. نرخ بازتاب نور این نوع پرده ها کمتر از 1:0 است. این نوع پرده ها را میتوان در سالن ها بزرگ همایش و اتاق جلسات استفاده کرد. همچنین میتوان برای تماشای فیلم و انجام بازی که در محیط ها تاریک اتفاق می افتند استفاده کرد. صفحه نمایش ها خاکستری با تکیه بر ویدیو پروژکتور های قدرتمند طراحی شدند که بتوانند تصویری با شفافیت بالا را ایجاد کنند. صفحه نمایش ها نقره ای دارای نرخ بازتاب نور 1.5:0 می باشند.

که این ویژگی آن ها را در دسته پرده نمایش ها با نرخ پرتاب بالا قرار می دهد. این نوع پرده می تواند تاریک ترین نقاط تصویر را هم به اندازه زیادی روشن کند. این پرده نمایش اغلب برای نمایش محتوا سه بعدی (3D) به کار می رود. این پرده نمایش سازگاری بسیار خوبی با ویدیو پروژکتورهای لومن بالا و کنتراست کم دارد و اما در صورت استفاده از این نوع دیگر ، قادر به استفاده از ویدیو پروژکتور های شرت ترو (Short Throw) و الترا شرت ترو (Ultra Short Throw) نخواهید بود.

پرده نمایش هایی با شفافیت صوتی :

یکی دیگر از انواع صفحه نمایش ویدئو پروژکتور پرده های اصطلاحا بافته شده می باشد. این نوع پرده نمایش ها به دو صورت بافته شده و سوراخ دار در بازار موجود هستند. پرده نمایش های بافته شده با استفاده از دستگاه های بافندگی ساخته می شوند که الگو ساخت این پرده ها در یک زاویه خاص بسیار دقیق است. با استفاده از یک پرده نمایش بافته شده شفافیت صوتی خوبی در اختیار مخاصبان قرار می گیرد. به طور کلی صفحه نمایش ها بافته شده به خوبی اجازه عبور صدا را از خود می دهند. یک صفحه نمایش سوراخ دار از یک ماده بسیار محکم ساخته شده که هزاران سوراخ کوچک در آن قرار دارد که باعث می شود صدا از پرده نمایش عبور کند. بزرگترین مشکلی که برای تصویر این نوع پرده های پیش می آید تاثیر نور محیط است.

پرده نمایش های ALR (Ambient Light Rejecting):

این پرده نمایش برای اتاق هایی که کنترلی بر نور آن نیست بهترین گزینه می باشد. این بدان معناست که پرده نمایش ALR را میتوان در اتاق نشیمن ، سالن های سخنرانی ، کلاس های آموزشی استفاده کرد. انواع دیگری از این پرده ویدئو پروژکتور وجود دارد که نورهای که از سمت بالا به پرده تابیده می شود را بی تاثیر می کند. نام این نوع پرده نمایش CLR (ceiling light rejecting) می باشد. استفاده از این نوع پرده فقط برای ویدیو پروژکتور های الترا شرت ترو (Ultra Short Throw) امکان پذیر است. پرده نمایش ALR از نظر کیفیت تصویر نسبت به پرده نمایش های خاکستری و سفید برتری دارد. چرا که نور محیط در آن تاثیری ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید