ویدئو پروژکتور یا تلویزیون ، کدام بهتر است؟

اشتراک گذاری در اسکایپ
اشتراک گذاری در تلگرام
اشتراک گذاری با ایمیل
اشتراک گذاری در واتساپ
ویدئو پروژکتور یا تلویزیون

ویدئو پروژکتور یا تلویزیون ، کدام بهتر است؟

ویدیو پروژکتورها به شما این امکان را می دهند که نسبت به تلویزیون ، فیلم ها را بدون محدودیت و با ابعاد بیشتر از 100 اینچ در خانه تماشا کنید. اما واقعا برای چنین تجربه ای باید یک ویدئو پروژکتور تهیه کنیم یا تلویزیون مناسب است؟ این سوال ذهن بسیاری از کاربران را به خود مشغول کرده است. ما در این مقاله از نو اندیشان عصر دیجیتال به بررسی مزایای ویدئو پروژکتور نسبت به تلویزیون و بلعکس خواهیم پرداخت تا بتوانید با هزینه بسیار کم جایگزین بهتری برای تلویزیون خود پیدا کنید.

مزایای ویدئو پروژکتور نسبت به تلویزیون

مزایای ویدئو پروژکتور نسبت به تلویزیون

اندازه صفحه نمایش

شما می توانید با یک ویدیو پروژکتور هر اندازه و هر ابعاد تصویر که می خواهید ببینید را به نمایش در آورید. با استفاده از قابلیت  zoom می توانید صفحه را به اندازه مطلوب بزرگ و کوچک کنید. که موجب می شود شما تصویری با کیفیت و جذاب را تماشا کنید.

قیمت پایین و مقرون به صرفه بودن

ویدیو پروژکتور ها در کل ارزان تر از تلویزیون ها هستند که یکی از مزایای ویدئو پروژکتور نسبت به تلویزیون می باشد. به طور مثال یک تلویزیون 100 اینچی چند میلیون برای شما هزینه در بر دارد.اما شما با تهیه یک ویدیو پروژکتور به ابعاد صفحه نمایش بزرگ با کیفیت مطلوبی به راحتی دسترسی پیدا می کنید.

مشاهده بهتر تصاویر

تلویزیون ها دارای تنظیمات ساده ای هستند و نور را مستقیما به چشم شما می فرستند. که به این معنی است که کیفیت تصویر تحت تاثیر نور محیط یا عوامل دیگری قرار می گیرد و ممکن است دچار افت شود. به همین دلیل بزرگتر بودن صفحه نمایش و روشنایی بیشتر ویدیو پروژکتور در مقایسه با تلویزیون می تواند به شما در مشاهده بهتر تصاویر کمک کند. همچنین پروژکتور ها کنتراست بسیار بهتری نسبت به تلویزیون ها دارند که از مزایای ویدئو پروژکتور نسبت به تلویزیون به شمار می رود، که در نتیجه باعث می شوند تصاویری با وضوع مطلوب و کیفیت بهتری مشاهده کنید.

تصویر بزرگ

بیشتر ویدیو پروژکتور ها توانایی این را دارند که تصاویر و فیلم را با کیفیت HD – FHD (1920*1080) و 4K نمایش دهند. اگر شرایط نوری در محیط مناسب باشد حتی می توان اندازه تصویر را بیشتر از 100 اینچ رساند. اما در صفحه کوچک تلویزیون نمی توانید تمام جزیات فیلم (FHD) را از فاصله دور و با کیفیت خوب و وضوع مطلوب ببینید. اما با ویدیو پروژکتور می توانید ابعاد را تا 100 اینچ یا بیشتر افزایش دهید و فیلم را با کیفیت و وضوح مناسب تری تماشا کنید.

پخش سه بعدی

 برخی  از مدل های ویدیو پروژکتور قابلیت پخش ویدیو به صورت سه بعدی را دارند. و به خاطر بزرگ بودن صفحه تجربه چشم نواز و لذت بخشی برای شما به ارمغان می آورند.

جایگزینی مناسب به جای سینما

شما به وسیله یک ویدیو پروژکتور می توانید بدون اینکه از منزل بیرون بروید تجربه تماشا فیلم در یک سینما را در خانه خودتان باهزینه کمتر داشته باشید. که این موضوع را می توانید در روز های متفاوت و بدون رفت و آمد و هزینه های اضافی در منزل خود پیاده کنید.

فضای مورد نیاز کاربر

ویدیو پروژکتور ها نسبت به تلویزیون ها فضای کم تری را اشغال می کنند. اگر شما ویدیو پروژکتور خود را بر روی سقف نصب می کنید حتما به یک پرده نمایش نیاز خواهید داشت. و زمانی که شما از ویدیو پروژکتور استفاده نمی کنید می توانید آن را خاموش کرده و به محض خاموش شدن پرده نمایش آن را جمع کنید. شما می توانید تلویزیون خود را بروی دیوار نصب کنید اما بیشتر افراد این کار را انجام نمی دهند. چون ممکن است در طولانی مدت این موضوع خسته کننده باشد.

تلویزیون ها در مقایسه با پرده ویدیو پروژکتور بسیار سنگین هستند و برای شما حتی آزار دهنده خواهند بود در حالیکه شما می توانید پرده ویدیو پروژکتور را به راحتی و  به آسانی جمع نمایید. اگر هم از پرده نمایش های برقی پروژکتور استفاده می کنید می توانید با استفاده از ریموت کنترل پرده آن را به راحتی باز یا جمع کنید.

قابل حمل بودن

یکی از مهم ترین مزایای ویدئو پروژکتور نسبت به تلویزیون قابل حمل بودن آن است. شما می توانید ویدیو پروژکتور را هر جایی که می خواهید با خود ببرید. اما تلویزیون این قابلیت را ندارد و حتما باید یک جا ثابت باشد.

معایب ویدیو پروژکتور ها

نور محیط و اتاق

میزان روشنایی ویدیو پروژکتورها و تاریکی محیط بسیار به هم وابسته است. برای اینکه تصویر با کیفیت مطلوب به نمایش در آید باید نور محیط یا اتاق بسیار زیاد نباشد. در هنگام انتخاب و خرید ویدئو پروژکتور مناسب خود حتما باید به تناسب شدت نور و اندازه تصویر آن با محیط و یا اتاق خود دقت داشته باشد.

عمر لامپ

به طور معمول عمر لامپ ویدیو پروژکتور ها بین 2000 تا 5000 ساعت است. که معمولا به مدل و نحوه استفاده شما از دستگاه بستگی دارد. که به طور معمول بین 1 تا 2 سال باید لامپ ویدیو پروژکتور را تعویض کرد.

معایب تلویزیون ها

معایب تلویزیون ها

تصویر کوچک

تلویزیون ها در برابر ویدئو پروژکتور ها تصویر بسیار کوچک تری دارند. و مانند ویدیو پروژکتور ها دارای ویژگی بزرگ کردن تصویر نیستند.

قیمت بالا

تلویزیون ها در برابر ویدئو پروژکتور ها گران قیمت تر هستند. مثلا شما با مبلغ دو میلیون نمیتوانید یک تلوزیون خریداری کنید. ولی با همین مبلغ می توانید یک ویدیو پروژکتور مناسب خریداری کنید. ویدیو پروژکتور می تواند با هزینه کمتر به شما 100 اینچ یا بیشتر تصویر بدهد اما تلوزیون با ابعاد 100 اینچ بسیار گران قیمت می باشد و باید هزینه بسیار بالاتری نسبت به ویدیو پروژکتور برای آن پرداخت کنید.

حمل و نقل سخت

معمولا به دلیل شکنندگی ، جابه جایی و حمل تلویزیون بسیار سخت است. و با توجه به اندازه و ابعاد آن شما نمی توانید آن را در دست بگیرید و هر جایی که می خواهید ببرید. اما جابه جایی و حمل ویدیو پروژکتور بسیار راحت تر تلویزیون است. به خاطر سبک بودن و جاگیر نبودنش ، مشکلی در جابه جایی آن نخواهید داشت.

محدودیت پخش سه بعدی

تلویزیون قابلیت پخش تصاویر و ویدیو سه بعدی را دارد. اما به خاطر محدودیت در اندازه صفحه نمایش و کم بودن تلویزیون های سه بعدی در بازار ، کیفیت پخش سه بعدی ویدیو پروژکتور را ندارد.

آسیب به چشم

تماشا کردن تلویزیون در محیط تاریک یا در تاریکی شب ، چشم را خسته می کند. که می تواند به چشم شما آسیب زیادی وارد کند.

اندازه تلویزیون

اندازه تلویزیون بین 22 تا 85 اینچ است و اندازه آن قابل تغییر نیست. مگر اینکه یک تلویزیون جدید بخرید که به صرفه نیست و هزینه را بالا می برد. اما با خرید یک ویدیو پروژکتور با هزینه کمتر می توانید بدون محدودیت اندازه تصویر را تا 100 اینچ یا بیشتر برسانید.

مقایسه ویدئو پروژکتور با تلویزیون

جمع بندی ، ویدئو پروژکتور یا تلویزیون

تصمیم برای خرید بین تلویزیون و ویدیو پروژکتور با شماست. ویدیو پروژکتورها قادر هستند یک تجربه مطلوب و لذت بخش در زمینه سینمای خانگی ، گیمینگ و… را به شما بدهد. و تلویزیون ها با اندازه 24 تا 85 اینچ می توانند به شما تجربه تماشا روزانه فیلم ها را با کیفیت متوسط بدهند. اما اگر می خواهید هزینه را در نظر بگیرید ویدیو پروژکتور های زیادی با ابعاد تصاویر بزرگ هستند که هزینه بسیار کمتری نسبت به یک تلویزیون 85 اینچی دارند. ویدیو پروژکتور به راحتی قابل حمل است و کیفیت و اندازه تصویر بزرگ تر و مطلوب تری دارد. پس در نتیجه تصمیم برای خرید ویدیو پروژکتور و تلویزیون بستگی به اینکه چقدر هزینه می کنید و نیاز شما می باشد وابسته است. امیدوارم با ارائه این مقاله به شما در خرید یک ویدئو پروژکتور کمک کرده باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید